سولفات منیزیم و کاربردهای آن

نمک دریاچه ارومیه شفاء محصولات, مقالات سولفات منیزیم و کاربردهای آن

سولفات منیزیم و کاربردهای آن

سولفات منیزیم و کاربردهای آن

سولفات منیزیم با فرمول شیمیایی MgSO۴  یک نمک معدنی است که اغلب به صورت هپتاهیدرات وجود دارد. سولفات منیزیم که معمولا به نام نمک اپسوم شناخته می شود؛ به عنوان یک محصول زیبایی استفاده می شود و در طب سنتی حمام با این ماده برای رفع مشکلاتی پوستی مانند اگزما توصیه می شود.

سولفات منیزیم ، بلوری بی رنگ با طعم تلخ و شور است. این ماده در گلیسرول محلول است و در عایق کاری ، فرآیندهای نساجی ، سرامیک ، مواد آرایشی و کودها مورد استفاده قرار می گیرد.

این ماده به عنوان داروی ضد تشنج ، داروی قلبی عروقی ، مسدود کننده کانال کلسیم ، ماده بی حس کننده ، ماده توکولیتیک ، داروی ضد آریتمی و ضد درد در پزشکی کاربرد دارد.

سولفات منیزیم کاربردهای گسترده ای دارد به عنوان مثال ورزشکاران از آن برای تسکین درد عضلات استفاده می کنند ،در حالی که باغبان آنرا جهت بهبود محصولات زراعی استفاده می کنند.

البته سولفات منیزیم خوراکی با نام نمک اپسوم 7 آبه و غیرخوراکی با نام نمک اپسوم 5 آبه شناخته می شود.

کاربرد سولفات منیزیم در کشاورزی

سولفات منیزیم ماده ای بی رنگ و کریستالی است که در کشاورزی برای افزایش مقدار منیزیم یا گوگرد در خاک استفاده می شود. این ماده بیشتر برای گیاهان گلدانی یا گیاهان دچار فقر منیزیم مانند سیب زمینی ،گوجه فرنگی ، هویج ، فلفل ، درختان لیمو و گل رز استفاده می شود.

این ماده شیمیایی در بسیاری از رسوبات نمکی و آب های معدنی در طبیعت به صورت هیدرات‌ها یا نمک های مضاعف یافت می شود.

مزیت سولفات منیزیم نسبت به دیگر خاک های اصلاح شده حاوی منیزیم ، حلالیت بالای آن است که امکان تغذیه شاخ و برگ گیاه را فراهم می کند.

محلول سولفات منیزیم نیز در مقایسه با نمک های قلیایی منیزیم که در سنگ آهک یافت می شود، تقریباً دارای pH خنثی است. بنابراین ، استفاده از سولفات منیزیم به عنوان منبع منیزیم برای خاک ، pH خاک را به میزان قابل توجهی تغییر نمی دهد.

کاربرد در صنایع

این ماده شیمیایی در صنایع تولید سیمان برای ساخت اکسی سولفات سیمان استفاده می شود. کاربرد مهم سولفات منیزیم بی آب در آزمایشگاه  جهت خشک کردن حلال های آلی مورد نیاز برای سنتزها و آنالیز GC است.

سولفات منیزیم به عنوان یک ماده مفید برای ثابت کردن رنگ های اصلی روی پشم و تولید پارچه های نسوز، آبکاری الکترولیتی و محلول های مختلف عکاسی و همچنین لوسیون های آرایشی مورد استفاده قرار می گیرد.

این ماده همچنین به عنوان منعقد کننده لاستیک و پلاستیک  و در ساخت اسید سیتریک و نمک  های منیزیم مانند استات منیزیم کاربرد دارد.

مینرال های سولفات منیزیم موجود در محیط زیست پس از اشکال استخراجی ، پردازشی و بدون آب بزرگترین منبع این مینرال هستند. این ماده همچنین می تواند از واکنش  اسید سولفوریک با کربنات منیزیم ، هیدروکسید منیزیم یا اکسید منیزیم سنتز شود.

این ماده شیمیایی کاربردهای پزشکی و خانگی زیادی دارد و به عنوان  نمک حمام ، در محصولات زیبایی ، داروهای ضد تشنج ، شل کننده های عضلانی ، ملین ها و الکترولیت ها استفاده می شود. این ماده کاربردهای صنعتی مهمی به عنوان ماده سفید کننده ، خشک کن ، جاذب و غیره است.

موارد خوراکی این ماده برای درمان مشکلات کیسه صفرا می باشد که دوز مصرفی آن حتما باید زیر نظر پزشک متخصص یا طب سنتی انجام شود؛ زیرا مصرف بی رویه آن باعث مسمویت غذایی و مشکلات شایانی می شود.

گروه تولیدی شفا مفتخر است تا نمک اپسوم در دو نوع خوراکی و صنعتی_کشاورزی را با خلوص 99/9 درصد ارائه نماید.

جهت سفارش این محصول میتوانید با شماره 09190444800 در تماس باشید.

محصولات مقالات

, , , , , , , , , , , , , , ,

ارسال دیدگاه برای این مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


کلمات کلیدی: منیزیم سولفات, سولفات منیزیم کاربردهای و آن, منیزیم سولفات کاربردهای, سولفات و, منیزیم کاربردهای و, آن و, آن منیزیم و کاربردهای سولفات, سولفات, منیزیم سولفات آن کاربردهای و, منیزیم, منیزیم و سولفات کاربردهای, آن سولفات و, سولفات منیزیم و, سولفات, کاربردهای و آن منیزیم,

فهرست