نمک پتاسیم نیترات چیست و چه کاربردی دارد؟

پتاسیم نیترات یا شوره قلم

نمک پتاسیم نیترات چیست و چه کاربردی دارد؟

نمک پتاسیم نیترات چیست و چه کاربردی دارد؟

شوره یا نمک پتاسیم نیترات یک ترکیب شیمیایی با فرمول K(NO3)2  است، نيترات پتاسيم حاوي 45 درصد K2O و 10 درصد ازت است. به علت داشتن خاصيت انفجاري، در تهيه كود شيميايي معمولاً از 80 درصد نيترات پتاسيم و 20 درصد كلرور پتاسيم استفاده مي‌شود.

این ماده در محل‌هایی مانند دیواره غارها بصورت طبیعی به شکل گرد سفیدرنگی وجود دارد. نیترات پتاسیم یک اکسید کننده تقریبا قوی است.

نمک پتاسیم نیترات یک ماده ی معدنی طبیعی بوده که حاوی سه عنصر اصلی شیمیایی می باشد. این عناصر شامل پتاسیم (یک فلز نرم و روشن)، نیتروژن (یک گاز بی رنگ و بی بو) و اکسیژن می باشد.

وسیع ترین کاربرد این ترکیب استفاده از آن ها به عنوان کود می باشد. این ترکیب حاوی همه ی مواد غذایی ماکرو مورد نیاز برای رشد گیاهان می باشد. پتاسیم برای رشد محصول ضروری بوده و نیتروژن به محصول کمک کرده تا به جای به تاخیر انداختن رشد، به بلوغ کامل برسند.

استفاده از پتاسیم نیترات به عنوان نگهدارنده های غذایی به طور معمول در قرون وسطی دیده شده است. امروزه، این ترکیب در بسیاری از فرایندها مانند تیمار گوشت، تولید آب نمک و نمک دار کردن و پرس کردن گوشت گاو مورد استفاده قرار می گیرد.

شوره قلم

 

این ماده به عنوان یک جزء در خمیر دندان نیز کاربرد داشته و باعث حساسیت کمتر دندان ها به درد توسط تداخل با انتقال سیگنال درد در اعصاب دندان می گردد. این ماده به داروهای کمر درد و درد مفاصل نیز اضافه می گردد.

رقیق پتاسیم نیترات به عنوان یک ماده ی ادرار آور در پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. در مواردی که پتاسیم بدن کم می شود نمک های پتاسیم به صورت خوراکی یا تزریقی به بیمار تجویز می شود و از محلول های پتاسیم در مراحل بارداری استفاده می شود . از کلرید پتاسیم برای بیمارانی که مبتلا به مرض قند هستند استفاده می شود . استفاده از نمک های پتاسیم به ویژه برای بیمارانی که ناراحتی های قلبی و دستگاه گوارشی دارند باید با دقت انجام گیرد و در صورت بروز سر گیجه ، حالت تهوع و یا دل درد باید مصرف ویا دل درد باید مصرف آن متوقف شود . از کلرید پتاسیم امروزه در درمان کمبود خاصیت قلیایی خون و شوک های به وجود آمده دربیماری های کاهش قند خون استفاده می شود . به علاوه برای در مان بی نظمی های ضربان قلب ناشی از داروهای تجویزی برای نارسایی قلبی کاربرد دارد و همچنین برای درمان آسم و فشار خون بالا مورد استفاده قرار می گیرد زیرا نوعی کاهنده فشار خون است.استفاده از این دارو در میان مردان به دلیل اینکه ادعاهایی وجود دارد که پتاسیم نیترات تقویت کننده ی غرایز جنسی می باشد، محبوب می باشد. در طب سنتی برای درمان سوزاک نیز پتاسیم نیترات توصیه میگردد.این ترکیب به دلیل کاربردهای متنوعی که دارد، یکی از مفیدترین ترکیبات بر روی زمین می باشد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و تهیه نمک پتاسیم نیترات یا شوره قلمی میتوانید با بخش فروش نمک دریاچه ارومیه شفاء تماس حاصل فرمایید.

شماره تماس 04433432222

شماره مدیریت فروش نمک دریاچه ارومیه شفاء 09146070063

سایت شرکت: www.urmiaduz.com

 

 

5 (100%) 1 vote

اخبار و اطلاعیه ها

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ارسال دیدگاه برای این مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


کلمات کلیدی: پتاسیم نیترات, چه پتاسیم کاربردی نیترات و چیست, پتاسیم کاربردی دارد؟ چیست چه و, چیست چه نیترات کاربردی دارد؟ و پتاسیم, کاربردی دارد؟ چه پتاسیم, دارد؟, پتاسیم چیست, دارد؟ چه پتاسیم کاربردی چیست, کاربردی و چیست, و چه چیست کاربردی, و پتاسیم کاربردی چه چیست دارد؟ نیترات, و کاربردی نیترات چیست پتاسیم دارد؟ چه, چیست دارد؟ پتاسیم کاربردی نیترات چه و, کاربردی چه نیترات دارد؟ پتاسیم, کاربردی پتاسیم,

فهرست