نمک های ید دار تاریخ انقضاء دارند

نمک های ید دار تاریخ انقضاء دارند

دکتر پریسا ترابی، رئیس اداره بهبود تغذیه وسلامت وزارت بهداشت درباره غنی سازی و تصفیه نمک سدیم در کشور می گوید : (( نمک تصفیه نشده و استفاده خوراکی از آن موجب بروز مشکلات زیادی برای افراد می شود.به همین دلیل تصفیه نمک های خوراکی برای کارخانه ها و کارگاههای تولید نمک اجباری شد. از سوی دیگر شیوع کمبود ید در کشور ما بسیار بالا بود. تصمیم برآن شد که ید همراه با یکی از مواد غذایی که بیشترین مصرف را دارد به مردم عرضه شود وطبق بررسی های انجام شده در بسیاری از کشورها نمک، نمک به دلیل همه گیری مصرف آن در میان افراد جامعه بهترین محمل برای این کار بود.

دکتر ترابی در این باره تاکید می کند که در حال حاضر تمام نمک های تولید شده مجوز دارند، تصفیه شده و با ید غنی شده اند و نمک هایی که این شرایط را ندارند، مجوز توزیع از وزارت بهداشت ندارند. وی  در این باره اظهار می کند:(( در بررسی برخی نمک ها، میزان ید کمتر از حد استاندارد است که این مسئله  بیشتر به دلیل نحوه ی نگهداری نمک است. ید افزوده شده به نمک پس از مدتی از ترکیب نمک خارج می شود و میزان آن به شدت کاهش می یابد. نمک های تصفیه شده ید دارنباید در معرض نور و حرارت قرار گیرند و مطلوب تر آن است که زمان نگهداری آن ها کمتر از شش ماه و یا حداکثر یک سال باشد. حتی در غذا هم توصیه می شود که نمک به عنوان آخرین افزودنی در حین پخت اضافه شود تا ید در آن باقی بماند.))

ید افزوده شده به نمک پس از مدتی از ترکیب نمک خارج می شود

وی در عین حال استفاده بی رویه از نمک در کشور را یکی از معضلات تغذیه در ایران می داند و می گوید: ((در سال 2006، سازمان بهداشت جهانی منطقه مدیترانه شرقی به کشورهای این منطقه درباره مصرف بی رویه نمک نسبت به استاندارد های تعیین شده (5 گرم در روز) ، بسیار بالاست و به طور متوسط هر ایرانی در روز 10 تا 15 گرم نمک سدیم مصرف می کند. تداوم این روند موجب بروز بیماری های فراوانی از قبیل فشار خون ، بیماری های قلبی-عروقی و نارسایی های کلیوی می شود که این موضوع نگران کننده است.))

نمک شفا دهنده یا نمک سدیم؟

رئیس اداره بهبود تغذیه وزارت بهداشت همچنین به لزوم آموزش های همگانی در خصوص مصرف نمک سدیم می افزاید: (( بررسی ها در سال های اخیر نشان داده اندکه غنی سازی نمک های طعام تاثیر بسزایی در کاهش فقر این ماده در افراد جامعه داشته است. به عنوان مثال یکی از شاخص ها در این خصوص میزان ید در ادرار دانش آموزان است. طبق نتایج آزمایش هایی که روی ادرار دانش آموزان هشت تا ده ساله در کشور انجام شده است، میزان ید در ادرار آن ها بیش از 10 میکروگرم در دسی لیتر بوده است که مطابق استاندارد های جهانی است.))

دکتر پریسا ترابی درباره کاهش شیوع گواتر در کشور نیز می گوید:(( بررسی ها نشان داده اند که بیماری گواتر که یکی از عوارض عمده کمبود ید است از 9 درصد به 5/6 درصد کاهش پیدا کرده است و این یک موفقیت محسوب می شود وبرای رساندن آن به میزان 5 درصد که شاخص جهانی است، نیاز به برنامه ریزی های مدونی احساس می شود.)) دکتر ترابی در پایان یکی از آثار مهم تصفیه نمک را کاهش مصرف آن ذکر می کند و می افزاید:(( نمک های تصفیه نشده به دلیل اختلاط با مواد دیگر، طعم دهی مناسبی ندارندو همین امر موجب می شود تا خانواده ها به میزان بیشتری از نمک استفاده کنند که این مسئله پس از تصفیه نمک کمتر می شود.))

دکتر مصداقی نیا معاون بهداشتی می گوید :(( شک نکنید که مصرف بالای نمک موجب افزایش فشار خون می شود اما نکته حایز اهمیت این است که چه افرادی بیشتر مستعد افزایش خون هستند. دکتر علیرضا مصداقی نیا ، در این باره در گفت وگو با سلامتیران، می گوید: (( تحقیقات انجام شده در جوامع مختلف نشان می دهد که مصرف زیاد سدیم موجب افزایش فشارخون می شود در گذشته بسیاری از تحقیقات فقط سدیم را عامل پرفشاری خون می دانستند، اما امروزه اهمیت مجموع اثرات سدیم و کلر نشان داده شده ، بنابراین نمک (کلرورسدیم) نسبت به سدیم با کلر به تنهایی یا در ترکیب با سایر یون ها اثرات بیشتری بر فشار خون دارد.

غلظت سدیم در خون و سایر بافت های بدن توسط کلیه ها، هیپوفیز و سایر غدد مترشحه داخلی حفظ می شود. دکتر مصداقی نیا متذکر می شود:(( بعضی افراد به صورت ژنتیکی مستعد ابتلا به پرفشاری خون در اثر مصرف نمک یا سدیم اضافی هستند. افراد مبتلا به بیماری های مزمن کلیه یا دیابت، کسانی هستند که یک یا هر دو والدین آن ها مبتلا به پرفشاری خون هستند. با توجه به اینکه یک سوم تا نیمی از افراد مبتلا به پرفشاری خون هستندو افراد بالای 50 سال با مصرف نمک، احتمال بیشتری برای ابتلا به پرفشاری خون دارند با توجه به این که یک سوم تا نیمی از افراد مبتلا به پرفشاری خون نسبت به نمک حساس هستند. محدود کردن مصرف نمک برای چنین افرادی می تواند فشار خون را تا حدی پایین بیاورد.کاهش مصرف سدیم علاوه بر کنترل فشار خون بالا، سبب پیشگیری از ابتلا به این بیماری می شود.

4.9 (97.14%) 7 votes

مقالات

, , , , , , , , , ,

ارسال دیدگاه برای این مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


کلمات کلیدی:

فهرست