ارزش نمک در گذشته های دور

ارزش نمک در گذشته

ارزش نمک در گذشته های دور

ارزش نمک در گذشته :

در زندگی روزمره زمانی که صحبت از نمک می شود، منظورمان نمک طبیعی است. نمک در گذشته بسیار ارزشمند بود و حکم طلا را داشت طوری که به سربازان به عنوان حقوق، نمک پرداخت می کردند.
نمک یا سدیم کلراید(NaCl)، یک ماده ی مرکب کیمیایی می باشد که از دو عنصر سدیم و کلرید تشکیل یافته است. این ماده عامل شوری آب اقیانوس ها و دریاها می باشد. نمک بعنوان قدیمی ترین ادویه شناخته می شود.سدیم کلراید نوعی ماده ی حیاتی بر روی کره زمین است. اغلب انساج و مایعات بدن، حاوی مقادیر متفاوتی نمک می باشند. غلظت یون سدیم در خون با تنظیم سطح مایعات بدن مرتبط است. انتقال تحریکات عصبی را یون های سدیم تنظیم می کنند.
از حل نمودن 9 درصد سدیم کلراید در آب، محلول فیزیولوژی به دست می آید. چون این محلول به پلاسمای خون شباهت زیادی دارد، به همین دلیل به این نام معروف است. از محلول فیزیولوژی به عنوان مایع جایگزین در طبابت استفاده می کنند. از این محلول معمولاً برای کمک به بیمارانی که به هر دلیل آب بدنشان از دست رفته استفاده می کنند. انسان ها قادرند که با عرق کردن، مقادیر زیادی نمک از بدن خود ترشح نمایند.

مجسمه نمک همسر لوط
نمک در طول تاریخ از زمان های بسیار قدیم سخن از نمک به میان آمده است. مثلاً داستانی از همسر حضرت لوط آمده که زمانی که از دستور فرشتگان سرپیچی نمود و به شهر بدکاران بازگشت، تبدیل به مجسمه نمک شد.
در قدیم، نمک جنس با ارزشی برای انسان محسوب می شد. در دوران امپراطوری رم، گاهی از نمک به جای پول استفاده می نمودند. در طول تاریخ، این ماده جریان جنگ ها، خط مشی مالی دول مختلف و حتی شروع انقلاب ها را تحت تأثیر خود قرار داده است. از قرن بیستم قبل از میلاد، در کشور چین به نمک مالیات تعلق گرفت. در آن زمان تجار، ارزش نمک را برابر با کتاب و طلا می دانستند. امپراطوری رم تصمیم به کنترل بهای نمک گرفت و گاهی قیمت نمک را بالا می برد تا بتواند هزینه ی جنگ های خود را تأمین نماید و گاهی قیمت آن را پایین می آورد تا حتی فقیرترین افراد هم بتوانند از این ماده مهم در رژیم غذایی خود استفاده کنند

5 (100%) 3 votes

اخبار و اطلاعیه ها

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ارسال دیدگاه برای این مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


کلمات کلیدی: نمک طلای خودرو،نمک طلای سفید،نمک با ارزش گذشته،نمک ارزشمند،ارزش نمک در گذشته،نمک طلا،نمک در گذشته،نمک بعنوان حقوق سربازان ،ارزش نمک در چین،مالیات نمک در چین،قدیمی ترین ادویه،شباهت به پلاسمای خون،طبابت،همسر حضرت لوط،مجسمه نمک،مایع جایگزین در طبابت،ارزش نمک برابر با کتاب و طلا،

فهرست