نمک دریاچه بحرالمیت

نمک دریاچه ارومیه شفاء مقالات نمک دریاچه بحرالمیت

نمک دریاچه بحرالمیت

نمک دریاچه بحرالمیت

دومین دریاچه بزرگ شور جهان در مرز اردن و اسرائیل ( بقولی فلسطین اشغالی )قرار دارد .
دریاچه ای که عرب ها آن را بحر المیت می نامند و اسرائیلی ها دریاچه نمک !

آیا تاکنون از خود پرسیده اید چگونه است که در اغلب زبانها به این دریای فاقد ماهی و هر یا جاندار دیگر میگویند «دریای مرده»؟

ایتالیایی Il Maré Morto
انگلیسی Dead Sea
فرانسه La Mer Morte
آلمانی Das Totes Meer
عربی «البحر المیت»
روسی Mürtude More

خونی که در رگهای ما و سایر جانوران خون گرم و حتی خون سرد جریان داد، بدون نمک سمّی مهلک و کشنده خواهد شد و اگر از غلظت نمک در آب دریاها و اقیانوسها کم شود، بیش از نیمی از جانداران آن نابود خواهند شد. مگر در فارسی خودمان به دختر شیرین و جذاب نم یگویند «چقدر با نمک است»؟ یا «چقدر ملیح است»؟ (ملیح در زبان عربی یعنی نمک دار – و به نمک “ملح” می گویند).

بعضی از مفسران تورات میگویند: علت این که همسر “لوط” برادرزاده حضرت ابراهیم پس از نگاه کردن به پشت سر خود تبدیل به نمک شد، نه تبدیل به سنگ خارا یا مرمر و یا هر گونه ماده دیگری، این است که هنگامی که لوط برای میهمانان دعوت نشده، علاوه بر غذا از همسرش نمک خواست، او تغیّر و اخم کرد که به اصطلاح میهمان نوازی هم حدّی دارد! غذا دادن به آنان آری، ولی دیگر نمک که یک مائده گران قیمت و به اصطلاح لوکس و اشرافی است چرا؟ این برای میهمانان ناخوانده زیادیست!
خداوند از او دلگیر شده، هنگام تنبیه بخاطر آن «نامهربانی»، خود او را مبدل به نمک می کند!
خواهید گفت این افسانه است؛ قبول دارم. ولی افسانه ها همه شامل معانی پنهان هستند که از یک واقعیت بسیار دور سرچشمه میگیرند.
آیا میدانید لغت دسمتزد Salaire به زبان فرانسه از ریشه Sel به معنای نمک از لاتین مشتق شده است، زیرا رومیان به کارگرانشان برحسب مقدار کارشان پولی میدادند که بتوانند با آن نمک بخرند! آری، نه طلا یا نقره، نه فرش یا سرویس چینی! بلکه نمک، چون این ماده به غذای آنان طعمی گوارا میداده است. (باور ندارید دو روز متوالی نمک را از تمام غذاها و حتی نان خود حذف کنید).
میگویند لغت Soldier بمعنی سرباز بزبان انگلیسی نیز از همین ریشه مشتق شده است. ولی در این مورد من اطلاعاتی ندارم!
باری، یهودیان این «دریای مرده» را که پست ترین نقطه کره زمین است (417 متر زیر سطح دریا)، «دریای نمک» خوانده و از آن یک مرکز تحقیقات و پژوهشهای علمی ساخته اند و از هر جزء از اجزایش برای جان دادن به استخوانهای فرسوده انسانهای مریض و معالجۀ بسیاری از بیماریهای پوستی استفاده میکنند.

مقالات

2 دیدگاه برای“ نمک دریاچه بحرالمیت

ارسال دیدگاه برای این مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


کلمات کلیدی: نمک دریاچه بحرالمیت, نمک, نمک دریاچه, نمک بحرالمیت دریاچه, دریاچه, نمک بحرالمیت دریاچه, دریاچه, نمک بحرالمیت, بحرالمیت, دریاچه, بحرالمیت نمک, نمک بحرالمیت, دریاچه بحرالمیت, بحرالمیت نمک, نمک بحرالمیت دریاچه,

فهرست