نمک دریاچه ارومیه ، نمک دریائی نیست !

نمک دریاچه ارومیه ، نمک دریائی نیست !

آیا میدانستید نمک دریاچه ارومیه ، نمک دریائی نیست !

  چرائی مصرف نمک های دریائی ؟

مصرف نمکهای دریائی به سبب وجود ارزش غذائی بالا از چندین دهه پیش در کشورهای اروپائی رواج یافته و انجمن ها مردم نهاد سبز ، مردم را به مصرف اینگونه نمک ها ترغیب و از مصرف نمکهای تصفیه شده یددار برحزر می کنند .

با سرعت گرفتن اینترنت در دو دهه اخیر که موجب نشر هر چه بیشتر اطلاعات در موضوعات مختلف گردید و نیز تمایل بیشتر انسان ها به مصرف غذاهای طبیعی و سالم ، استفاده از این نوع نمک ها رو به افزونی گذارده و کارخانه های تولید نمک دریائی بیشتری تاسیس شدند.

در ایران اما این موضوع همانند بقیه موضوعات مهم دیگر در عرصه سلامت ، توسط متولیان سلامت نه تنها اجازه طرح قانونی نگرفت ، بلکه با توسل به استانداردهای فسیل شده سازمان استاندارد ، اجازه تولید به متقاضیان تا به این لحظه نیز داده نشده است. (امری که در مورد حجامت نیز که از پایه های مهم درمان در طب سنتی بوده و پس از نزدیک به 30 سال کش و قوس های قانونی و زندانی و جریمه کردن فعالین این عرصه باز به دست پزشکان آموزش دیده در مکتب غربی واگذار شد . هر چند جای شکر آن باقیست چرا که اصل موضوع حجامت نیز با جبهه گیری های غیر مستند مورد حجمه بیشمار قانونی بود)

در ایران تنها نمکی که اجازه تولید و عرضه در سطح خوراکی دارد ، نمک تصفیه شده یددار می باشد که استاندارد تولید آن برای نمک مصرفی در صنایع مختلف کاربرد بیشتری دارد تا نمک خوراکی ، نمکی که در کشورهای اروپائی و آمریکائی صراحتا توسط نیمی از مصرف کنندگان مضر و سرطان زا انگاشته می شود .

 جهت روشن شدن بیشتر موضوع مصرف نمک دریائی شما را با تاریخچه انواع نمک ها آشنا می نماییم .

 برداشت نمک از دریاچه ارومیه

انواع نمک

در کره زمین نمک به سه شکل کوهی ، دریایی و آبی ( دریاچه های بسته و مرده و چشمه ها و رودخانه های و گودال های آب شور ) وجود دارد.

منابع استحصال نمک نیز در دنیا به سه دسته مختلف یعنی :

  • معادن سنگ نمک و یا نمک کوهی (Rock Salt)
  • نمک های دریاها ، اقیانوس ها و دریاچه ها ( Solar Salt)
  • نمک چاههای آب نمک (Brine Well)

 تقسیم می شوند.

 موارد مصرف نمک

بطور کلی تولید نمک در دنیا به منظور استفاده در صنایع شیمیایی ، غذایی، انسانی و غیره صورت میگیرد . مصرف کننده های نمک بطور عمده به سه دسته تقسیم میشوند.

1-    60% نمک تولیدی جهت مصرف در صنایع شیمیایی .

2-    30% جهت مصرف انسانی و صنایع غذایی.

3-     10% در موارد صنعتی دیگر.

95% مصرف نمک مصرفی در صنایع شیمیایی جهت تولید سه نوع محصول اصلی صرف میشود . این مواد عبارتند از سود سوز آور (NaOH) ، کربنات سدیم (Na2CO3) و گاز کلر (CL2) که این محصولات خود مواد اولیه بسیاری از صنایع از قبیل کاغذ سازی ، نساجی ، صنایع نفت ، ساخت شیشه ، شوینده ها ، فولاد ، تصفیه آب ، تولید  PVC ، صنایع شیمیایی معدنی و آلی و بسیاری دیگر از صنایع میباشند .

 

کلرور سدیم نمک طعام یا ترکیب شیمیائی

کلرید سدیم نمک نیست

با توجه به اینکه عمده مصرف نمک های تولیدی دنیا ، مورد نیاز صنایع شیمیائی بوده و وجود املاحی غیر از کلرور سدیم به میزان بالا در نمک استحصالی، قابل استفاده در این بخش نمی باشد ، لذا می توان نتیجه گرفت اجبار به تولید نمک خوراکی با خلوص بالا جهت مصارف انسانی در ایران توجیه علمی و عقلی نداشته و ورود این میزان سم سفید بمرور زمان باعث بهم خوردن تعادل شیمیائی و سلولیتی بدن شده و بروز فشار خون و سایر بیماریها از عوارض مصرف مدام نمکهای تصفیه شده با خلوص بالای 99% می باشد .

پس منطقی است که نمک مصرفی در سایر کشورها به دو دسته تصفیه شده و تصفیه نشده و یا کم تصفیه تقسیم شده و هیچ بر خلاف کشور ما ، هیچ اجبار قانونی بر عدم تولید و یا مصرف نمکهای تصفیه نشده کنترل شده وجود نداشته و انواع بسیار مختلفی از انواع نمک به شکل نمک های طبیعی و دریایی و دریاچه در کشورهای مختلف دنیا تولید و به مصرف میرسد .

 تعریف نمک دریایی

 نمک های دریایی به نمکی اطلاق می شود که مستقیما از آب ها  و اقیانوس های آزاد دنیا به روش گردش و تبخیر تدریجی استحصال و تولید می شوند.

 نمک های کوهی و آبی بصورت آزاد و قابل روئیت در طبیعت موجود بوده و انسان تنها می بایستی جهت استخراج و برداشت آنها اقدام نماید.

اما برای بدست آوردن نمک های دریائی می بایست با عمل آوری آب دریاها به روش های مختلف نسبت به استحصال آن اقدام نمود.

تبخیر تدریجی یکی از روشهای استحصال نمک دریائی در اقصی نقاط جهان از دیرباز تا به اکنون بوده است . کاری بس دشوار و زمان بر با بازدهی کمتر و برداشت محصولی اندک در روش هاس سنتی و غیر صنعتی

نمک دریائی در شرایط کاملا طبیعی کریستالیزه تشکیل شده و در آنالیز های انجام شده بر روی آن ثابت شده که سدیم آن نسبت به سایر انواع نمک ها کمتر می باشد .

 نحوه استخراج نمک دریائی

بررسی های علمی نشان داده اند که آب دریاها حاوی حدود ۱۹ میلیون کیلومتر مکعب نمک جامد است. این نمک از خشکی به دریا منتقل می شود. به عبارتی وقتی آب باران و برف ذوب شده در کوه ها جاری می شود، مواد معدنی موجود در سنگ ها را حل می کند و با خود می برد. این آب ها به تدریج به یکدیگر می پیوندند و رودخانه ها را به وجود می آورند. رودخانه ها در نهایت به درون دریاها و اقیانوس ها می ریزند. به همین جهت آب دریا حاوی مقدار زیادی نمک و سایر املاح است.

از نظر ترکیب حدود 90 درصد از کل املاح موجود در نمک دریایی را مولکولهای کلرور سدیم تشکیل داده و یا به عبارتی 90 درصد از آن را نمک تشکیل می دهد و 10 درصد مابقی سایر عناصر از جمله کلسیم ، منیزیم ، سولفات ها ، مس ، منگنز و ….. می باشد .

 در هر لیتر از آب دریا حدود ۳ تا ۳.۵ درصد نمک خوراکی وجود دارد.

برای استخراج نمک از آب دریاها ابتدا آب را به درون حوضچه های عریض و کم عمقی به ارتفاع یک متر هدایت می کنند. آب مدتی درون این حوضچه ها می ماند تا ناخالصی های جامد آن از قبیل ماسه، گِل و موجودات ریز زنده ته نشین شود. فسفات کلسیم موجود در آب دریا نیز در همین حوضچه ها از آن جدا می شود. پس از آن، آب را به درون حوضچه های دیگری می ریزند تا تبخیر شود و نمک خوراکی باقی بماند. نمک بدست آمده را خشک، تصفیه و پالایش می کنند. به این روش استحصال نمک ، روش تبخیر تدریجی می گویند که اختصاص به استحصال نمک دریائی دارد .

 تعریف دریاچه مرده

دریاچه مرده

دریاچه مرده به دریاچه هایی اطلاق می شود که هیچ جاندار و گیاهی بطور دائم در آن قابلیت زندگی ندارد و آب آن در اثر قطع ارتباط با آبراههای بزرگ و اقیانوسها ، تا نه برابر شورتر از آب دریاهای آزاد و اقیانوس ها می باشد. دریاچه مرده با مروز زمان می تواند با کم‌آبی شدید مواجه شده اما محو نخواهد شد. هرچه ارتفاع آب پایین می‌رود، غلظت و شوری دریاچه مرده بیشتر و بیشتر می‌شود تا نهایتاً به جایی می‌رسد که میزان تبخیر متوقف شود؛ بنابراین سطح آبیب دریاچه مرده احتمالاً به مروز زمان بمراتب کوچکتر از آنچه هست می‌شود، اما به‌کل محو نمی‌شود.

آب دریاچه مرده فقط از طریق تبخیر کاهش پیدا می‌کند، پس در نتیجه میزان نمک و سایر املاح آن که از طریق رود خانه ها و دیگر نهرهای کوچک به آن وارد می‌شود، افزایش می‌یابد. دریاچه مرده با ۳۳٪ الی 50 % غلظت مواد محلول یکی از شورترین دریاچه‌های دنیا هستند. به‌طور کلی میزان نمک موجود در هر دریا ۴ تا ۶ درصد است ولی میزان نمک در دریاچه مرده بسیار بیشتر از این مقدار می باشد . تبخیر گسترده آب دریاچه مرده و ورود دائمی آب شور به آن باعث بالا رفتن شدید غلظت آب و جرم حجمی آن شده‌ به گونه‌ای که انسان در این آب شناور می‌ماند.

 با آنکه از هر سه مولکول موجود در آب دریاچه مرده تنها دو تا مولکول آب می باشند، بر روی سنگ‌های اعماق دریاچه مرده بیوفیلمهای سبز ، باکتری‌های سولفیدخوار و جلبک دونالیلا ویریدس و هم چنین باکتری های شورپسند هالوباکتریوم زندگی می‌کنند که در صورت مساعد شدن وضعیت آب رویش آغازیان باعث به رنگ سرخ درآمدن آب دریاچه مرده می‌شود.

 نمک دریای مرده

انباشت نمک و املاح حاصل از تبخیر روزانه میلیون ها متر مکعب از آب دریاچه های مرده در طول سالهای متمادی ، موجب به وجود آمدن معادن بزرگ نمک در مجاورت سواحل دریاچه های مرده با میلیاردها تن نمک غنی از املاح مختلف من جمله منیزیم ، پتاسیم ، منگنز ، مس ، آهن و برم ، آرسنیک ، جیوه ، کادمیوم ، سرب ، نیترات و روی و ….. می شود.

 استخراج نمک دریاچه مرده

 استخراج میلیون ها تن نمک انباشت شده در بستر خشکی دریاچه های مرده به ارتفاع 4 تا 10 مترکاری بس دشوار و طاقت فرساست .

این کار در مکان هایی که اطمینان از ارتفاع زیاد نمک انباشت شده وجود داشته و نگرانی از حیث رسیدن به لایه خاکی زیر نمک وجود ندارد ، بوسیله بولدوزر و لودر انجام می پذیرد . در نقاطی که این اطمینان وجود ندارد نمک توسط دستگاههای هاروستینگ اتوماتیک با دقت فراوان انجام می پذیرد تا سطح زیرین نمک تخریب و گل و لای آن مخلوط به نمک نشده و محیط زیست دچار آسیب نشود.

استخراج نمک دریاچه مرده

هر چند دریاچه های متعدد نمکی در دنیا وجود دارد که نمک طبیعی از آن ها استحصال می شود اما در این میان بزرگترین دریاچه های مرده و مطرح جهان بیش از سه دریاچه نمی باشد. اولین و بزرگترین آن ، دریاچه نمک American lake  در ایالت یوتای آمریکا و ساحل شهر سالت لیک سیتی می باشد.

 

 نمک دریاچه ارومیه نمک دریای مرده می باشد نه نمک دریائی

 بنابراین تعاریف نتیجه گرفته می شود که کلیه نمک هائی که از بستر و عمق دریاچه های مرده و بسته و یا چشمه های شور و یا اعماق زمین به روش انحلال و یا جمع آوری تجمیعی بصورت دپوئی حاصل می شوند را نمی توان عنوان نمک دریائی به آن اطلاق کرد . به نمک دریاچه مرده به اصطلاح نمک آبی گفته می شود . بنابراین نمک دریاچه ارومیه نمک آبی می باشد و نه نمک دریائی .

 فلزات سنگین ، بلای جان نمک های دریاچه مرده

وجود  فلزات سنگین در نمکهای غیر دریائی یکی از ایرادات اساسی این گونه نمک ها به شمار می روند که به شدت سرطان زا می باشد.  

این نمک ها به واسطه استخراج از سطوح کم عمق زمین اغلب حاوی مقادیر بالای فلزات سنگین بوده و حذف این آلاینده ها ،  بمانند پاک کردن سبزی از گل و لای نمی باشد که بتوان نمک را پاک کرده و با درج نمک پاک شده دریاچه ارومیه بفروش رساند . بلکه مستلزم صرف هزینه ، تجربه و استفاده از روشهای تجربه شده در تولید نمکهای طبیعی با حفظ املاح ارزشمند این نمک ها می باشد .

 منفعت طلبی با نمک های پاک شده مغازه فرش مشهدی بهمن

 هر چند کم نیستند افراد منفعت طلب روباه صفتی که برای کسب رزق حرام چند صباح خویش با درج عبارات نمک پاک شده بر روی تولیدات زیر زمینی و مغازه ای خود ، خنده بر لبان هر فرزانه و اندیشمندی جاری می سازند که اینان سبزی را با نمک در پاک کردن اشتباه گرفته اند و بایستی اینگونه خطابشان کرد که : مشدی فلزات سنگین و املاح مضر ، با شستشو در لگن و پهن کردن در جلوی بخاری انرژی و خشک کردن در سبد های میوه از بین رفتنی نیست . گیریم که شدنی بود ، ترسمان از آن است که با این حجم تولید دکانی ، کشورهای خارجی با این میزان تولید  از محصولات شما محروم بمانند . امان از جیب بی پول و هوس میلیارد شدن ……… زهی خیال باطل

  کار هر بز نیست خرمن کوفتن

مشقت تولید نمک دریاچه مرده سالم

نمک دریائی بصورت کریستالی با دانه بندی مشخص و آنالیز مشخص و تقریبا بصورت همگن تولید و حاصل می شود و از آنجائیکه آنالیز آب دریا در هر منطقه در طی زمان دچار تغییرات بسیار اندکی می گردد ، می توان گفت که می توان با کنترل پروسه همیشه نمک یکنواختی را بدست آورد .

این درحالیست که در تولید نمک های آبی از دریاچه های بسته هیچ گونه کنترل خاصی برروی تولید نمک نمی باشد و در حقیقت فقط عمل تبخیر و برداشت نمک انجام و آنالیز نمک راسب شده با توجه به آنالیز ورودی آب به درون آنها مراتبا در حال تغییر بوده و نتیجتا آنالیز نمک  تابع تغییرات آنالیز آب ورودی است .

در آب دریا های آزاد فلزات سنگین بسیار کم یوده و در پروسه تولید قابلیت کنترل دارند اما فلزات سنگین در نمک های آبی بستگی به آبهای ورودی دارد و گاها بسیار بالا می باشد .

در تولید نمک های دریائی شرایط تولید بگونه ای است که فقط NACL نشست پیدا می کند این در حالسیت که در تولید نمک های آبی بسیاری از املاح مفید و مضر همزمان با  نمک نشست پیدا نموده و جهت جدا سازی شامل هزینه های اضافی خواهند بود .

شستشوی نمک به روش سالکس سی ( salex c)

گروه تولیدی مادر تخصصی نمک دریاچه ارومیه ، با توجه به تلاش های مستمر تیم تولید و استحصال خود برای دست یابی به تولید نمکی عاری از هر گونه آلاینده و فلزات سنگین ، نحوه استفاده و بهره گیری از فرمولاسیون شستشوی نمک دریاچه ارومیه به روش سالکس C را ، به جهت محرمانه بودن جزئیات آن و تلاش مزبوحانه افراد ناآگاه و غیر متخصص برای دست یافتن به آن ، برای خود محفوظ می داند .  انشاء الله با شروع تولید محصولات و بسته بندیهای مختلف از نمک شستشو شده و عرضه آن در سطح کشور و دنیا ، توضیحات لازمه به سمع خوانندگان گرامی خواهد رسید . هر چند مشک آن است که خود ببوید نه آنکه عطار بگوید.

5 (100%) 19 votes

مقالات

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ارسال دیدگاه برای این مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


فهرست