نمک دریاچه ارومیه، فرصت یا تهدید؟؟

نمک دریاچه ارومیه شفاء مقالات نمک دریاچه ارومیه، فرصت یا تهدید؟؟
دریاچه نمک ارومیه

نمک دریاچه ارومیه، فرصت یا تهدید؟؟

نمک دریاچه ارومیه، فرصت یا تهدید

چند سال است که خشکسالی گریبان گیر دریاچه ارومیه شده است، دریاچه ارومیه ای که میتوان گفت نمک آن قطعا گوهر ارزشمندی است که نصیب مردم حاضر در این نسل شده است. برداشت بی رویه آب با پروژه های ناپایدار، استفاده از آب این دریاچه برای مصارف کشاورزی، سدسازی و… همه و همه دست به دست داده اند تا این دریاچه بزرگ روز به روز خشک تر شود و زخمهایی که بر اثر استفاده نادرست از آب این دریاچه بر تن این دریاچه شوربخت گذاشته شده به جای التیام بد و بدتر بشود.

نمک دریاچه ارومیه ناشی از افزایش غلظت آب دریاچه است.نتایج تحقیقات صورت گرفته حاکی از آن است که غلظت نمک این دریاچه به بیش از 400 گرم در لیتر یعنی 8 برابر شوری آب دریاها رسیده است که تقریبا میتوان گفت به حالت فوق اشباع رسیده است به گونه ای که کل دریاچه ارومیه را لایه ای از نمک پوشانده است.

آیا تابحال از خود پرسیده اید که علت قرمز شدن آب دریاچه ارومیه چیست؟

با افزایش غلظت دریاچه ارومیه میزان جلبک دونالیناسالینا افزایش می یابد که در شرایط عادی سبز رنگ است که با افزایش غلظت نمک و در شرایط غیر طبیعی برای حفظ بقای خود اقدام به ترشح رنگیزه قرمز میکند و دریاچه به رنگ قرمز دیده میشود. به خاطر شوری بیش از حد دریاچه ارومیه هیچ نوع ماهی در آن زندگی نمیکند ولی دریاچه ارومیه یکی از زیستگاه های مهم سخت پوست آرتمیا است که منبع اصلی تغذیه فلامینگو است، با افزایش غلظت آب دریاچه، نسل آرتمیا در حال انقراض است. با افزایش میزان غلظت نمک در آب دریاچه شرایط زیست گونه های آبزی مثل آرتمیا و اورمیانا به خطر جدی تبدیل شد که عاملی برای انقراض گونه های کمیاب پرندگان مهاجر می شود.

 

مشت عثمان دریاچه ارومیه

 

با توجه به اینکه شغل اکثر مردم استان آذربایجان غربی کشاورزی است و چون قسمتی از آب مورد نیاز برای کشاورزی از طریق دریاچه ارومیه تامین میشود و با توجه به اینکه این دریاچه در حال خشک شدن است یک شغل جایگزین و مناسب برای مردم این استان نمک و لجن موجود در دریاچه است. بر اثر خشک شدن دریاچه ارومیه حدود 8 میلیارد تن نمک در دریاچه تلمبار شده است که اگر این نمک ها به طریق مناسب شستشو داده شوند و املاح مضر از آن جدا بشود می توان به کشورهای همسایه صادر کرد و درآمد خوبی از این طریق به دست آورد. همچنین با تجزیه نمک دریاچه ارومیه میتوان صدها ماده شیمیایی مفید نیز از آن به دست آورد.

نمک و لجن موجود در دریاچه ارومیه علاوه بر اینکه یک فرصت شغلی مناسب را برای ساکنین این استان فراهم می کنید اثرات درمانی فوق العاده و باور نکردنی نیز دارد. مدتی است که خواص درمانی نمک دریاچه ارومیه زبان زد خاص و عام شده است. به گونه ای که استفاده مردم از این نمک روز به روز بیشتر میشود به امید اینکه بسیاری از بیماریهایشان با استفاده از این نمک بهبود پیدا کند. مردم زیادی مسافت های طولانی را در سراسر کشور و حتی کشورهای دیگر طی می کنند تا از خواص درمانی این دریاچه بهره ببرند. از لجن درمانی برای بیماری های پوستی استفاده های زیادی میشود، این لجن به دلیل داشتن املاح گوناگون برای بیماری های استخوانی و روماتیسمی نیز کاربرد دارد. از لجن علاوه بردرمان این بیماری ها برای ساخت لوزام آرایش و بهداشتی نیز استفاده میشود که میتوان گفت یک فرصت شغلی دیگر برای مردم استان است.

 

نمک درمانی دریاچه ارومیه

 

نمک دریاچه ارومیه به دلیل داشتن گونه ای از کمیاب ترین سخت پوستان به نام آرتمیا مملوء از مواد معدنی از جمله کلر،سدیم،پتاسیم،منیزیم،کلسیم ،برم،سولفات و دیگر مواد معدنی می باشد که هر یک دارای خواص بسیاری برای درمان بیماری های ذکر شده هستند.

کارخانه نمک دریایی شفاء تنها کارخانه تولید نمک دریایی در استان است که تمام مواد معدنی ذکر شده را داراست و به واسطه وجود این عناصر مرکز توجه پخش کنندگان نمک دریایی در سراسر کشور میباشد.

 

مقالات

, , , , , , , , , , , , ,

ارسال دیدگاه برای این مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


کلمات کلیدی:

فهرست