نمک اسید بوریک چیست و چه کاربردی دارد؟

اسید بوریک

نمک اسید بوریک چیست و چه کاربردی دارد؟

نمک اسید بوریک چیست؟

اسید بوریک ، با فرمول شیمیایی آن H۳BO۳  می‌باشد که در دسته بندی اسید ها ، جزو اسید های با قدرت ملایم قرار میگیرد و با نام هایی همچون بوراسیک اسید یا اورتوبوریک اسید شناخته می شود شکل ظاهری بوریک اسید به دو صورت  می باشد . یا بصورت بلورهای بی‌رنگ بوده و  یا پودر سفید حلال در آب می باشد . کاربرد اسید بوریک در اغلب موارد برای ضدعفونی کردن و گندزدایی و همچنین برای کنترل سرعت شکافت هسته‌ای در کارخانه‌های انرژی هسته‌ای می باشد . همچنین اسید بوریک ( H3BO3 )  به عنوان ماده اولیه برای مواد دیگر میتواند استفاده شود .

کاربرد اسید بوریک چیست؟

اسید بوریک در سال ۱۹۴۸ در آمریکا برای اولین بار به عنوان حشره کش برای کنترل سوسکها، موریانه ها، مورچه ها، کک، بید کاغذ و بسیاری از حشرات دیگر ثبت شد. این محصول به این دلیل  برای استفاده خانگی در آشپزخانه های برای کنترل سوسک ها و مورچه ها استفاده شد که برای سلامتی مضر نبوده و ایمن باشد .

این ماده به عنوان یک سم معده که بر متابولیسم حشرات تاثیر می گذارد عمل می کند و پودر خشک آن بعنوان ساینده ستون فقرات حشرات به کار برده می شود به همین دلیل میتوان از آن در ساخت حشره حشره کش ها نیز استفاده کرد .

نمک اسید بوریک

 

کارکرد جالب این ماده بدین صورت است که سوسک پس از مسمومیت با اسید بوریک ( Boric acid ) ، بلافاصله نمی میرد و به تدریج به لانه خود رفته و در آنجا می میرد . در نتیجه سایر سوسک هایی که با سوسک مرده در ارتباط بوده و یا شروع به خوردن آن می کنند نیز تحت تاثیر اسید بوریک قرار گرفته و کشته می شوند .

محلول بوریک اسید مصارف دارویی  داشته و بعنوان یک ضد عفونی کننده در درمان عفونت قارچی مهبل، تبخال و آکنه کاربرد های مهمی دارد . همچنین این ماده در محلولهای شستشوی چشمی (قطره های استریل کننده چشم ) و گوش و همینطور در تهیه پمادهای ضد سوختگی استفاده می شود.

استفاده از بوریک اسید در درمان عفونت‌های قارچی که عاملی به غیر از کاندیدا آلبیکانز داشته‌اند و داروهای موجود بر آنها مؤثر نبوده است، تجویز می‌شود.

اسید بوریک می تواند به عنوان یک ضد عفونی کننده برای سوختگی های جزئی یا برش های سطحی استفاده شود. همچنین اسید بوریک ( Boric acid ) در یک محلول بسیار رقیق شده به عنوان محلول شستشوی چشم استفاده می شود. اسید بوریک را می توان به عنوان محلول ضد عفونی واژینال برای درمان واژینوز باکتریایی به علت قلیایی شدن آن مورد استفاده قرار داد .

همچنین برای جلوگیری از ایجاد عفونت و آلودگی های قارچی در کفش ورزشکاران ، مقداری از اسید بوریک ( H3BO3 ) بصورت پودر در جوراب ورزشکاران قرار میگیرد . همچنین این ماده محلول در الکل می تواند برای درمان برخی از انواع خارجی عفونت گوش (عفونت گوش) در انسان و حیوانات استفاده می شود.

در انگلستان ، اسید بوریک بعنوان نگهدارنده در ظروف نمونه ادرار در آزمایشگاه ها استفاده می شود .

 

اخبار و اطلاعیه ها

, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ارسال دیدگاه برای این مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


کلمات کلیدی: اسید بوریک چیست، کاربرد اسید بوریک، کاربرد اسید بوریک در حشره کش ها،کاربرد دارویی اسید بوریک،درمان عفونت های قارچی،اسید بوریک ضد عفونی کننده واژینال،اسید بوریک برای کنترل سوسکها،درمان واژینوز باکتریایی،اسید بوریک بعنوان نگهدارنده،اسید بوریک برای گندزدایی،عفونت گوش،اسید بوریک ساینده ستون فقرات حشرات،مصارف دارویی اسید بوریک،

فهرست