نمک آبی: Persian blue salt

نمک آبی: Persian blue salt

نمک آبی:

اگرچه سنگ نمک‌ها در بیشتر مواقع سفید یا بی‌رنگ هستند با این حال سنگ نمک‌هایی در طیف رنگی قرمز، نارنجی، صورتی، نباتی و جیگری (هیمالیا) نیز وجود دارند. دلیل چنین تنوع رنگی، نوع و مقدار ناخالص‌های موجود در آنهاست.مثلا کثرت عنصر آهن در بافت یک سنگ نمک باعث پدید آمدن سنگ نمک قرمز یا نارنجی رنگ می‌شود. از دیگر انواع سنگ‌ نمک‌های رنگی، نمک آبی یا سنگ نمک آبی است. اما دلیل این رنگ نمک آبی چیست ؟ وجود مقدار زیادی عنصر پتاسیم در آن دلیل آبی رنگ بودن آن است.

سنگ نمک آبی : خواص و عناصر سازنده

به کاربرد نمک آبی به عنوان نمک خوراکی توجه ویژه‌ای می‌شود. اما آیا دلیل توجه به جنبه خوراکی این نمک چیست ؟ عناصر مفید موجود در بافت این نمک باعث شده تا به جنبه خوراکی آن توجه کافی شود:

1- پتاسیم

پتاسیم به عنوان عنصر غالب در این نمک به دلیل تأثیر آن در بهبود کیفیت گردش خون و نیز نحوه عملکرد ماهیچه‌ها و عضلات، می‌تواند در کاهش فشار عصبی بسیار مفید باشد.

2- کلسیم

کلسیم در رشد و تقویت استخوان‌های بدن و داشتن اسکلتی مقاوم‌ در برابر شکنندگی نقش مهمی دارد که این نمک مقدار قابل توجهی از آن را داراست.

3- منیزیم

سومین عنصر سازنده ، منیزیم است که نقش اساسی در حفظ دندان‌ها و رفع خستگی عضلات ران و بازوها دارد.

 کاربرد و موارد مصرف

این محصول نسبت به سایر انوع نمک قیمت نسبتا بالایی دارد. اما دلیل این قیمت بالای این محصول چیست ؟ همچنان که گفته شد، میزان استخراج نمک آبی از دل معادن سنگ نمک  پایین است. به طوری که این میزان به طور سالانه تنها به 5 تن می‌تواند برسد در حالی که به عنوان نمونه استخراج سنگ نمک قرمز 30 هزار تن در سال است.

درست به همین دلیل نیز این نمک از قیمت بالاتری نسبت به سایر سنگ نمک‌ها برخوردار بوده و می‌تواند به 1 میلیون تومان به ازای یک کیلوگرم برسد. البته ناگفته نماند که هرچقدر خلوص آن بیشتر و ظاهرش پررنگ‌تر باشد، قیمت آن نیز افزایش می‌یابد.

با توجه به چنین بهایی، خریداین محصول در کشورمان چندان مرسوم نیست. اما در عین حال کشورهایی همچون آلمان، انگلیس، ایتالیا، اسپانیا، کانادا، آمریکا و هلند از خریداران قدیمی Persian blue salt به شمار می‌آیند.

کاربرد و موارد مصرف این محصول در کشورهای اروپایی و آمریکایی به شرح زیر است:

1- آشپزی و پخت غذاهای دریایی

کمتر رستورانی را در اروپا یا آمریکا می‌توان یافت که از نمک آبی به عنوان چاشنی غذا بویژه در پخت غذاهای دریایی استفاده نکند.

2- جمع‌آوری کلکسیون

ظاهر زیبا و شکیل این نمک، به راحتی کلکسیونداران را مجذوب و شیفته خود ‌می‌سازد. توجه به این نکته ضروریست که نمک آبی در ساخت سنگ نمکی دکوری نمی‌تواند کاربرد داشته باشد که اندازه بسیار کوچک قطعات آن، دلیل این امر است.

3- داروی ضد افسردگی

وجود مقادیر زیاد عنصر پتاسیم در سنگ نمک آبی گرمسار علاوه بر بخشیدن رنگ جذاب و فریبنده بدان، به دلیل مؤثر بودن در کاهش فشار عصبی، به عنوان داروی ضد افسردگی در جوامع غربی کاربرد دارد.

نمک آبی اصل : ویژگی‌ها و نحوه شناسایی

با در نظر گرفتن اینکه نمک آبی، سنگ نمکی کمیاب و نادر است باید در این مورد مراقب افراد سودجو بود تا سنگ نمکی رنگ شده را به عنوان نمک آبی، معرفی نکنند. اما مهم‌ترین شاخصه‌های نمک آبی چیست ؟ ویژگی‌های اصلی نمک آبی اصل و غیر تقلبی عبارتند از:

  • شفاف بودن و وجود رگه‌هایی آبی رنگ در آن (و نه آبی مطلق)
  • سفید رنگ بودن دانه‌های نمک آبی خرد و کوبیده شده

گروه تولیدی شفا، تولید کننده انواع نمک های دریایی با داشتن معادن مختلف این امکان را به خریداران میدهد تا نمک آبی اصل را بتوانید از این مجموعه تهیه کنید،جهت مشاوره و خرید میتوانید با شماره 09190444800 در تماس باشید.

 

محصولات مقالات

, , , , , , , , ,

ارسال دیدگاه برای این مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


کلمات کلیدی: نمک blue Persian salt, Persian blue نمک salt, آبی: blue, Persian blue نمک salt, blue Persian نمک آبی:, blue, آبی:, blue Persian نمک آبی:, نمک blue آبی: Persian, نمک آبی: salt blue Persian, blue آبی: salt Persian نمک, blue Persian آبی: salt نمک, Persian نمک آبی: salt, آبی:, نمک آبی: blue salt Persian,

فهرست