دیدگاه محققان خارجی درباره نمک تصفیه شده و نمک طبیعی دریا

نمک دریاچه ارومیه | گروه تولیدی مادر تخصصی نمک شفاء مقالات دیدگاه محققان خارجی درباره نمک تصفیه شده و نمک طبیعی دریا
نمک دریایی ماده غذایی سالم

دیدگاه محققان خارجی درباره نمک تصفیه شده و نمک طبیعی دریا

تحلیل و مقایسه نمک تصفیه شده و نمک طبیعی دریا در منابع علمی خارجی

نمک های مصرفی مردم در سالهای گذشته از حیث وجود املاح مورد نیاز بدن بسیار غنی تر و سالم تر از نمک های تولیدی عصر حاضر بود و با تاثیرات مخرب نمک های تولیدی این دوره بایستی در انتظار وقوع یک فاجعه بزرگ از حیث تهدید سلامت عموم مردم بود.

نمک تصفیه شده

با وجود اینکه در گذشته نمک برای مردم بسیار ارزشمند بود این روزها نمک سابقه بدی یافته و سرچشمه امراض قلبی و عروقی مختلفی تلقی می شود . دلیل محبوبیت نمک در گذشته را می توان در مطلب زیر خلاصه نمود :

هر سلول بدن نیاز به نمک دارد و عملکردهای بسیاری در بدن به نمک بستگی دارد از جمله تنظیمات قند خون تا تراکم استخوان و سلامت گردش خون.

نمک بدنمان در طول روز از طریق دفع ادرار و تعریق بطور مداوم دفع می شود پس باید به فکر جبران این کاهش نمک در بدن باشیم . ما فقط میتوانیم سدیم از دست رفته بدنمان را از طریق مصرف نمک تصفیه شده به دست آوریم زیرا این نمک یک محصول ناقص از حیث وجود مواد معدنی حیاتی و مورد نیاز بدن می باشد.  برای دستیابی به این مواد معدنی باید به فکر یافتن یک نمک طبیعی با کیفیتی بالا باشید تا الکترولیت های بدن را نیز متعادل کند.

 

مشکل نمک تصفیه شده چیست؟

نمک تصفیه شده شامل مواد افزودنی بسیاری مانند فلوراید، ماده سمی ضد کلوخه فروسیانید پتاسیم و مقادیر بیش از حد یدید پتاسیم و سموم دیگر می باشد. بسیاری از انواع نمک های تصفیه شده موجود در بازار نیز حاوی مشتقات آلومینیوم هستند که به شدت سمی شناخته شده اند. این افزودنی ها می توانند موجب تغییر رنگ در نمک نیز بشوند سپس برای برگرداندن رنگ سفید مطلوب از سفید کننده ها استفاده می کنند. جای تعجب نیست که نمک تجاری تصفیه شده باعث ایجاد بسیاری از مشکلات متعدد برای سلامتی انسان می شود. نمک دریایی طبیعی و تصفیه نشده حاوی محتوای غنی از مواد معدنی قابل توجهی است . متاسفانه تفاوت های اساسی بین نمک تصفیه شده و نمک خالص طبیعی هنوز به طور گسترده ای در میان مردم شناخته نشده است بنابراین فرضیه عمومی به این شرح است که تمامی نمک ها در صورت استفاده زیاد برای سلامتی مضر میباشد.

 

نمک دریا

نمک، مواد معدنی رقیق و الکترولیت ها

نمک طبیعی تصفیه نشده به طور طبیعی در زیر نور خورشید برداشت و خشک می شود. این نمک حاوی گنجینه ای از مواد معدنی و الکترولیت هاست که بدن ما فقط به مقدار کمی از این مواد مغذی نیاز مبرم دارد . ولی وجود این مقادیر کم نیز برای انجام وظایف و عملکردهای مختلف بدن ما بسیار ضروری و حیاتی می باشد. در حقیقت این مواد نقش کلیدی در تولید آنزیم های مختلف و بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن و همچنین تنظیم عملکرد آدرنال و تیروئید را بر عهده دارند. نمک تصفیه شده تجاری باعث عدم تعادل مایعات در سراسر بدن می شود و فشار بسیار زیادی را به سیستم های دفع وارد می سازد و در مقابل نمک طبیعی و دریایی تعادل مایعات را در داخل و خارج سلول های بدن برقرار می سازد. نمک های طبیعی و دریایی به دلیل دارا بودن سدیم طبیعی و رطوبت کافی در درمان ناراحتی های ناشی از بیماری نقرس و گرفتگی عضلات بسیار موثر می باشد.

نمک دریا نمک سالم

نمک و کمک به هضم غذا

نمک های طبیعی و دریایی تولید آنزیم ها و مایع گوارشی(که وظیفه گرفتن مواد مغذی از مواد غذایی را دارد) را تحریک کرده و این امر می تواند به خصوص برای افرادی که رژیم غذایی آنها عمدتا از غذاهای پخته شده است، سودمند باشد چرا که پختن غذا محتوای آنزیم های موجود در مواد غذایی را کمابیش از بین برده  و موجب سخت تر شدن هضم آن در معده می شود ،با این وجود مصرف نمک های طبیعی و دریایی به هضم هرچه بهتر و راحت تر این غذاهای پخته شده کمک میکند.

نمک سالم

نمک و آدرنال سلامت

نمک های طبیعی و دریایی غیرآلوده و سالم برای بهبود و تقویت عملکرد غدد آدرنال عالی می باشد. گرایش به نمک در میان افرادی که خستگی ناشی از ترشح آدرنال دارند، معمول می باشد، اما این بدن شماست که شما را به سوی مواد معدنی موجود در نمک خالص طبیعی و دریایی سوق می دهد نه فقط به سوی سدیم خالص (نمک تصفیه شده) .

 

نمک تصفیه شده

اگر بیشتر غذاهای پخته شده و خانگی می خورید پس از استفاده از نمک های خالص طبیعی و دریایی متوجه کاهش استفاده از نمک در غذاهای خود خواهید شد با این حال، غذاهای بسته بندی شده و فرآوری شده منابع پنهانی از نمک های تصفیه شده و تجاری می باشند.

غذاهایی که به صورت آماده از بیرون می خرید بدون آنکه متوجه بشوید مقدار زیادی سدیم وارد رژیم غذاییتان میکنند. از آنجا که غذاهای بسته بندی و کنسرو شده علاوه بر سدیم سایر مواد مضر از جمله روغن ها و شکر های تصفیه شده را نیز به همراه دارند ، به هر حال عاقلانه است که از استفاده آنها دوری کنید.هیچگاه نمک تجاری تصفیه شده را به نمک طبیعی و دریایی ترجیح ندهید برخی از تولید کنندگان نمک برچسب نمک های طبیعی و دریایی به محصولات خود میزنند، در حالیکه این نمک ها  محصولات تصفیه شده فاقد مواد معدنی ارزشمند می باشند. بهتر است یک تولید کننده معتبر و مورد اعتماد نمک های طبیعی و دریایی پیدا کنید و همواره خرید نمک طبیعی مورد نیاز خود را از آن مجموعه انجام دهید.

 

باید بگوییم خیلی سخت است که بعد از رژیم غذایی سالم و دارای نمک های طبیعی و دریایی به سمت استفاده از نمک های شیمیایی و تصفیه شده بازگردیم. نمک خالص دریایی دارای عطر و طعمی کامل و خالص می باشد و غذای شما را لذت بخش و ترد می کند ، که نمک تک بعدیه تصفیه شده همواره از آن بی نصیب است.

 

نمک

طرف دیگر مساله این است که هر چند نمک های طبیعی و دریایی یک ماده غذایی سالم و طبیعی تلقی می شود اما مصرف بیش از حد آن برای هیچکس توصیه نمی شود بلکه باید در مصرف آن نیز اعتدال را رعایت کرد زیرا ممکن است بدن برخی افراد بیشتر از دیگران نسبت به مصرف سدیم حساس باشد.

 

برگرفته از ترجمه مقاله

Commercial Table Salt vs Unrefined Natural Salt – The Nourished Life

از سایت : www.livingthenourishedlife.com

ترجمه توسط بخش R&D گروه تولیدی نمک های دریایی و طبیعی شفاء

مترجم : خانم رویا درباسی

4.9 (98.75%) 16 votes

مقالات

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ارسال دیدگاه برای این مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


فهرست