معرفی بهترین دریاچه های نمکی و شور جهان

نمک دریاچه ارومیه | گروه تولیدی مادر تخصصی نمک شفاء مقالات معرفی بهترین دریاچه های نمکی و شور جهان
دریاچه نمک

معرفی بهترین دریاچه های نمکی و شور جهان

معرفی 7 دریاچه شور جهان

دریاچه های نمک بسیاری در جهان وجود دارد که دارای غلظت قابل توجهی از املاح و مواد معدنی هستند هر کدام از آنها به گونه ای شگفت انگیز هستند اما سوال اینجاست کدام دریاچه ها سالم ترین و بهترین هستند؟ مطالب این مقاله را دنبال کنید تا به پاسخ برسید، ما در این مقاله به معرفی هفت دریاچه نمک  کم نظیر و سالم دنیا پرداخته ایم :

 

1- دریاچه بزرگ نمک یوتا در ایات متحده آمریکا

 

دریاچه نمک یوتا

 

این دریاچه واقع در بخش شمالی یوتا، بزرگترین دریاچه نمکی در نیمکره غربی دنیاست که دارای سطح بالایی از شوری می باشد و بعنوان دریای مرده آمریکا در نظر گرفته شده است این دریاچه سی و هفتمین دریاچه بزرگ جهان به شمار می‌رود. چرا این دریاچه شور است؟ وقتی رودخانه ها به دریاچه میریزند به همراه خود مقداری نمک از مسیر گنبد های نمکی مسیر خود را  وارد آب این دریاچه میکنند ، تابش نور خورشید موجب تبخیر آب  شده و میزان شوری آب این  دریاچه را بالا میبرد.

 

2- دریاچه نمک چینگهای در چین

 

 

این دریاچه در چین و در شمال شرقی فلات تبت واقع است . دریاچه چینگهای بزرگترین دریاچه  کوهستانی در آسیای مرکزی است که در فرورفتگی‌ کوه چیلیان و در ارتفاع تقریبی 3٬200 متری از سطح دریا واقع شده و هیچ جریان آب  خروجی و ورودی ندارد و یک مقصد محبوب برای گردشگران به حساب می آید. دمای پایین این دریاچه به دلیل ارتفاع آن است حتی در تابستان ،درجه حرارت 15 درجه سانتیگراد است، آب‌های دریاچه چینگ‌های لاجوردی‌ رنگ است و نام دریاچه نیز برگرفته از نام مغولی آن – کوکو نور – به معنای دریاچه آبی رنگ است. سالانه گردشگران بسیار زیادی جهت شنا و بهره مندی از مزایای این دریاچه شور از سراسر چین و دنیا خود را به این دریاچه می رسانند.

 

3- دریاچه نمک اورمیه

 

دریاچه ارومیه

 

این دریاچه در شمالغربی ایران و در نزدیکی مرز ترکیه واقع است که بزرگترین دریاچه در خاورمیانه و ششمین دریاچه شور دنیا می باشد. از دهه 1970، تقریبا 90٪ حجم آب آن کاهش یافته است. به خاطر شوری بیش از حد دریاچه هیچ نوع ماهی در این دریاچه زندگی نمی‌کند. با این‌حال دریاچه ارومیه یکی از زیست‌گاه‌های مهم سخت‌پوست آرتمیا شناخته‌ می‌شود. این سخت پوست یکی از منابع اصلی تغذیه پرندگان مهاجر از جمله فلامینگو به‌شمار می‌آید. یونهای اصلی موجود در آب دریاچه ارومیه شامل است بر Na+، K+، Ca2+، Li+، و Mg2+ می‌باشد که Cl، SO42−، و HCO3 آنیون‌های اصلی می‌باشند. غلظت Na+ و Cl بطور تقریبی چهار برابر آب دریاهای آزاد می‌باشد. غلظت سدیم در بخش جنوبی دریاچه اندکی بیشتر از غلظت آن در بخش شمالی دریاچه است.

 

4- دریاچه ایر – استرالیا

 

دریاچه نمک ایر

 

این دریاچه در استرالیا و در صحرا واقع شده است و هجدهمین دریاچه نمک بزرگ دنیاست. این دریاچه تنها به وسیله آب باران و در فصل های بارانی پر می شود و در 6 ماه خشک سال آب شیرین آن تبخیر و غلظت شوری در آن افزایش می یابد که این موجب مرگ ماهی های بومی موجود در این دریاچه نمکی می شود، بومیان محلی آب این دریاچه را در بهبود بیماری های پوستی و کاهش درد های مفصلی مفید می دانند و سالانه خود را برای آب تنی و حمام نمک طبیعی به این دریاچه میرسانند.

 

5- دریاچه وان در ترکیه

 

دریاچه وان

 

در نزدیکی مرز ایران و ترکیه در خاک ترکیه دریاچه ایی نسبتا بزرگ (وسعتی در حدود 3.755 کیلومتر مربع) به نام وان وجود دارد. این دریاچه بزرگترین دریاچه ترکیه و دومین دریاچه بزرگ شور خاورمیانه است. این دریاچه در قسمت شرقی ترکیه و در میان شهرها و روستاهای مختلفی قرار گرفته است.  این دریاچه را خواهر خوانده دریاچه ارومیه می خوانند. گرچه شوری این دریاچه به اندازه دریاچه ارومیه نبوده و امکان زیست چندین گونه از ماهیان بومی در آن وجود دارد. این دریاچه بزرگ شامل 3 جزیره کوچک است. فصول گرم در این دریاچه آبتنی و شنا برقرار است. منظره های بکر و بی نظیر کوه های اطراف دریاچه تکرار نشدنی است. آب دریاچه وان شور ( آب دریاچه وان قلیایی است و ph آن در حدود 9.7 و 9.8 دارد) است و به همین دلیل ماهی های خاصی در این دریاچه زندگی می کنند که در هیچ جای دیگر قادر به زیست نیستند. دریاچه وان به علت فعالیت های ناشی از فعالیت های اتشفشانی در طول سالیان دراز بوده است. به علت وجود سدیم کربنات و دیگر نمک های دریایی آب دریاچه برای کشاورزی مناسب نیست ولی از آب دریاچه برای ساخت پاک کننده ها استفاده می کنند. منبع آبی که دریاچه از آن پر آب میشود باران و ذوب برف های موجود در کوه های ارتفاع دریاچه است. در شمال غربی دریاچه کوه سبحان و از جنوب کوه اختیار شهاب دریاچه وان را در برگرفته است. شکل کلی دریاچه به شکل مثلثی است و در قسمت شمال نوک تیز می شود و قسمت اصلی آب در قسمت جنوبی قرار دارد. ارتفاع سطح آب از دریا به 1640 متر نیز می رسد اما به علت غلظت نمک موجود آب آن در دمای زیر صفر هم آب منجمد نمی شود، تنها در بخش های کم عمق شمالی دریاچه کمی سطح آب شروع به یخ زدن می کند.

 

6- دریاچه عسل در جیبوتی

 

دریاچه نمک عسل جیبوتی

 

این دریاچه پست ترین نقطه در آفریقاست که در منطقه ایالت اتیوپی واقع است.  و از لحاظ غلظت شوری رتبه دومین دریاچه شور جهان را به خود اختصاص داده است و منبع نمک ذخیره جهان و گنج ملی به حساب می آید . طبق قانون 2000 برنامه ملی محیط زیست این منطقه جزو مناطق محافظت شده جهان محسوب می شود. با این حال برداشت نمک غیر مجاز در قسمتهای مرزی دریاچه غیرقابل کنترل بوده و بصورت قاچاق توسط بومیان محلی و به سفارش شرکت های اروپایی برداشت می شود.

 

7- دریاچه چت ال جیرید در تونس

 

دریاچه نمک تونس

 

این دریاچه نمک در تونس واقع است و بزرگترین دریاچه نمک صحرایی است که در بخش های زیادی از سال خشک است . به واسطه وجود املاح مختلف موجود در آب این دریاچه در فصل بارش باران این دریاچه تبدیل به حوضچه هایی از رنگ های مختلف می شود، گاه سبز گاه بنفش و گاه نیلی ، موضوع جالبی که سبب شد این دریاچه بعنوان محلی برای فیلمبرداری سریال جنگ ستارگان مورد استفاده قرار بگیرد.

 

در بخش دوم به معرفی دیگر دریاچه های شور و نمکی دنیا خواهیم پرداخت

با ما باشید …….

 

خرید نمک دریایی

5 (100%) 11 votes

مقالات

, , , , , , , , , , , , , ,

ارسال دیدگاه برای این مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


کلمات کلیدی:

فهرست