معجزه نمک دریایی در کاهش وزن

نمک در کاهش وزن

معجزه نمک دریایی در کاهش وزن

نتیجه جدیدترین تحقیقات انجام شده بر روی یک سری موش و در بخشی روی فضانوردان روسی دنیای پزشکی را شوکه کرد :

کنترل مصرف نمک دریایی باعث کاهش وزن می شود

یکی از پژوهشگران در مطالعات جدید خود این باور که نمک باعث تشنگی ما می‌شود را مورد چالش قرار داد. او متوجه شد که افرادی که مقدار زیادی نمک مصرف می‌کنند، نسبت به کسانی که مقدار نمک کمتری استفاده می‌کنند آب کمتری می‌نوشند و گرسنه‌تر می‌شوند.

در طولانی مدت، افزایش اشتها باعث می‌شود که ما پرخوری کنیم و وزنمان افزایش پیدا کند. برای یکی از این تحقیقات ده فضانورد روسی خود را برای سفر به مریخ آماده کردند. ماه‌ها طول کشید که شبیه‌ساز پرواز در فضا، محیط پایدار برای محققان فراهم کند تا آنها بتوانند روی تاثیر نمک مطالعه کنند.

در طی این تحقیق تنها مقدار نمک موجود در رژیم غذایی فضانوردان متغیر بود.

رژیم غذایی آنها با ۱۲ گرم نمک در روز شروع شد. بعد از چند هفته محققان نمک خود را به ۹ گرم در روز کاهش دادند. فضانوردان در طول سومین دوره نهایی، روزانه ۶ گرم نمک مصرف کردند. آنچه که در طول مطالعه رخ داد، تصورات محققان را تغییر داد. هرچه آنها مقدار نمک مصرفیشان را کم کردند آب بیشتری مصرف کردند و سیرتر بودند. اتفاق عجیب دیگری که در طی این مطالعه اتفاق افتاد این بود که هنگامی که فضانوردان مقدار نمک بیشتری مصرف می‌کردند بیشتر احساس گرسنگی می‌کردند. اما وقتی همان مقدار غذا را با مقدار نمک کمتر استفاده کردند دیگر گرسنه نبودند.

ولی علی رغم مصرف کم آب ، ادرار اعضای گروه به همان اندازه بوده دکتر جنز اظهار می کند فقط یک راه برای تشریح این پدیده وجود دارد.

وقتی نمک زیادی مصرف می کنید بدن باید آب تولید کند ، گزارش هایی که در نیویورک روی موش ها صورت گرفته نشان می دهند موش هایی که در ریم غذاییشان نمک زیادی مصرف کردن کالری بیشتری می سوزاند.

و افراد نمی توانند خود را در مصرف نمک بیش از حد محدود کنند چون خطر حمله قلبی را کاهش می دهد

بر طبق مطالعات دانشگاه بوستون افرادی که کمتر از 6 گرم در روز نمک مصرف می کنند فشار خون بالاتر دارند بیشتر نمک دریافتی بدن از غذاهای بیرون تامین می شود درحقیقت 70 درصد نمک بدن از غذاهای بیرون و آماده تامین می شود

سدیم موجود در غذا 5.6 درصد که به غذا اضافه می شود اما مقدار نمکی که خود سر سفره اضافه می کنید 4.9 درصد است.

مقایسه نمک دریایی دریاچه ارومیه و نمک صنعتی یددار

دکتر ملانی هونیگ استادیار رشته پزشکی در دانشگاه هاروارد، در گفتگو با نیویورک تایمز واکنش خود را این گونه نشان داده است نتیجه پژوهش انجام شده شگفت انگیز و بدیع است. کاملاً مشخص است که پروژه به صورت دقیق و علمی پیش رفته است دکترجیمز جانستون یکی دیگر از اساتید پزشکی نیز با ذکر عبارت« واقعا جالبه» به انتشار نتایج پژوهش مذکور واکنش نشان داده است سرپرست تیم تحقیقات بر روی فضانوردان روسی، محققی آلمانی به نام دکتر ینس تیتسه بوده است. وی تحقیقات خود را در ایستگاه فضایی« میر» پیگیری نموده بود. پس از افزایش تدریجی نمک در رژیم غذایی فضانوردان، دکتر تیتسه مشاهده کرد افراد مذکور روز به روز میل کمتر به نوشیدن آب نشان می دهند. این مطلب دقیقاً مغایر با باوری بود که پیش از این در بین عموم رواج داشت. سابق بر این، همه اعتقاد داشتند خوردن نمک باعث افزایش عطش و ازدیاد نوشیدن آب می شود ولی اکنون حقیقت به گونه ای دیگر جلوه نموده است.

در چند سال اخیر دانشمندان این موضوع را بررسی کردند که آیا نمک باعث چاقی هم می‌شود یا خیر؟ آنها فهمیدند که رژیم‌های پرنمک باعث می‌شوند که چربی بدن کودکان و بزرگسالان افزایش یابد. خوردن یک گرم نمک اضافی در هر روز، خطر ابتلا به چاقی را در کودکان ۲۸٪ و در بزرگسالان ۲۶٪ افزایش می‌دهد.

محققان می‌گویند که هنوز دلیل این تاثیر نمک بر بدن را نمی‌دانند، زیرا مطالعات دیگر نشان داده که نمک ممکن است چربی بدن ما را بسوزاند. در این حد همه می‌دانیم که نمک طعم غذا را خوب می‌کند و این باعث می‌شود که کودکان و بزرگسالان غذای بیشتری بخورند. محققان گمان می‌کنند که پس از یک وعده غذایی شور، آدم‌ها تشنه می‌شوند و خیلی راحت‌تر از حالت عادی، از نوشیدنی‌هایی با کالری بالا استفاده می‌کنند.

کنترل اشتها بسیار پیچیده است. اگر رژیم گرفته‌اید و سعی دارید مقدار غذای خود را کم کنید اما احساس گرسنگی گریبان شما را رها نمی‌کند، احتمالا کم کردن نمک طعام می‌تواند به شما کمک کند. حتی شاید لازم باشد نمک را از برنامه‌ی غذایی خود را حذف کنید. البته این کار سختی است و بایستی تدریجی انجام شود.

می‌توانید از غذاهای خانگی استفاده کنید. غذاهای فرآوری شده و غذاهایی که در رستوران‌ها سرو می‌شوند معمولا نمک زیادی دارند. به جای سس، روی سالاد خود ادویه‌جات مخصوص بریزید. سس کچاپ و سس سویا، پر از سدیم هستند. کم‌کم مقدار نمک غذای خود را کم کنید تا بدن شما به طعم‌های دیگر عادت کند.

غذاهای خود را با گیاهان تازه یا خشک مانند سیر و فلفل سیاه طعم‌دار کنید، هرچی بیشتر از این طعم‌دهنده‌ها استفاده کنید به نمک کمتری نیاز خواهید داشت. قبل از اینکه نمک بیشتری به غذایتان اضافه کنید، حتما آن را بچشید. شاید اصلا نیازی به افزودن نمک نباشد.

 

نمک های طبیعی و دریایی شفاء را می توانید از فروشگاه ها و عطاری های معتبر سراسر کشور خریداری نمایید.

با نمک های دریایی شفاء ، دریاچه ارومیه را به خانه خود ببرید.

از طبیعت شفاء بگیریم.

 

خرید نمک دریایی

5 (100%) 14 votes

مقالات

, , , , , , , , , , , , , ,

ارسال دیدگاه برای این مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


کلمات کلیدی:

فهرست