مصرف کمتر نمک با نمک دریایی به واسطه وجود منیزیم در نمک

نمک دریاچه ارومیه | گروه تولیدی مادر تخصصی نمک شفاء مقالات مصرف کمتر نمک با نمک دریایی به واسطه وجود منیزیم در نمک
مصرف کمتر نمک با نمک دریایی به واسطه وجود منیزیم

مصرف کمتر نمک با نمک دریایی به واسطه وجود منیزیم در نمک

ضرورت مصرف نمک برای بدن

کلرید سدیم یا همان نمک دریایی ، از رایج ترین ‌و پُر مصرف‌ترین مواد موجود در دنیا و برنامه غذایی ما محسوب می‌شود بدن به میزان مجاز نمک نیاز دارد. سدیم موجود در نمک یکی از مواد ضروري براي بدن است و به عملکرد صحيح بدن و مغز کمک مي‌کند.

نمک یکی از مواد مورد نیاز برای سوخت و ساز مواد غذایی در بدن، کارکرد عضلات، کمک به عملکرد سلول‌هاي عصبي، جلوگيري از گرفتگي عضلاني، تنظيم خواب و جذب مواد مغذي است. این ماده به مقدار محدود مورد نیاز بوده و مصرف متعادل آن لازم است. به طور مثال در هنگام اسهال و استفراغ و یا فعالیت شدید بدنی و در هوای گرم با مصرف کمی نمک می‌توان املاح از دست رفته را جبران کرد.

 

دلایل مصرف کمتر نمک:

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده، مصرف نمک باید کمتر از پنج گرم (کمتر از یک قاشق چایخوری) در روز باشد، در حالی که در کشور ما متوسط مصرف نمک 12-10 گرم در روز است که تقریباً 2 تا 3 برابر میزان مجاز است. البته این اضافه مصرف تنها مختص به ایران نیست. به‌طور کلی 87 درصد کشور‌ها بیشتر از سه گرم در روز نمک مصرف می‌کنند و فقط 6 کشور پیشرفته دنیا هستند که حد پایین تعیین شده توسط سازمان جهانی بهداشت را رعایت می‌کنند.

دلایل مصرف نمک دریایی حاوی منیزیم

اما مصرف نمک دریایی موجب مصرف کمتر نمک می شود به خاطر شوری طبیعی که دارد کمتر در غذا ریخته می شود و به این روش مصرف نمک کاهش می یابد همچنین این نمک حاوی املاح و مواد معدنی مختلفی است که  سلامت بدن را تامین نماید. مواد معدنی موجود در نمک ید دار شیمیایی به میزان نمک دریایی کمتر می باشد.

چرا نمک دریا شورتر است؟

نمک دریایی سه برابر شوری بیشتر از نمک ید دار موجود در بازار را دارد که این شوری به خاطر وجود ماده مغذی به نام منیزم است منیزیم از ریزمغذی‌هایی است که به جذب کلسیم کمک کرده و یکی از ضروری‌ترین املاح می‌باشد که باید به طور روزانه در رژیم غذایی گنجانده شود. این عنصر نقش حیاتی در حفظ سلامت استخوان‌ها و دندان دارد. به این معنی که بخشی از دندان و استخوان را می‌سازد و موجب استحکام استخوان‌ها می‌شود.

 

نمک دریاچه ارومیه و منیزیم

فواید مصرف منیزیم برای بدن:

منیزیم در بدن موجب تسکین اعصاب می‌شود و برای سلامت قلب، عضله و کلیه مهم و مفید است.منیزیم همچنین موجب خواب بهتر شده و بی‌خوابی را کاهش می‌دهد.منیزیم برای آرام نگه‌داشتن گردش خون در بدن، کمک به مقابله با استرس، حفظ سلامت و بهداشت روانی در برابر افسردگی و تغییرات احساسی مؤثر است..مهم‌تر از همه، این عنصر آنزیم‌ها را فعال می‌کند، به بدن انرژی می‌دهد و به کار کردن بهتر بدن کمک می‌کند.

 

فواید منیزیم برای بدن

 

به همین خاطر توصیه می شود از نمک دریایی به جای نمک ید دار شیمیایی استفاده شود که علاوه بر مصرف کمتر از نمک به علت شوری بیشتر بدن شما از مزایای وجود منیزیم بهره مند شود.

5 (100%) 7 votes

مقالات

, , , , , , , , , , , , , , , ,

ارسال دیدگاه برای این مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


کلمات کلیدی:

فهرست