مزایا و مضرات ید شیمیایی و طبیعی موجود در نمک برای سلامت بدن

نمک دریاچه ارومیه | گروه تولیدی مادر تخصصی نمک شفاء مقالات مزایا و مضرات ید شیمیایی و طبیعی موجود در نمک برای سلامت بدن
مزایا و مضرات ید شیمیایی و طبیعی موجود در نمک برای سلامت بدن

مزایا و مضرات ید شیمیایی و طبیعی موجود در نمک برای سلامت بدن

اثرات ید بر روی سلامتی

ید یکی از ترکیبات اصلی نان، ماهیهای دریا و گیاهان اقیانوسی است. ید به طور طبیعی در اقیانوس وجود دارد و بعضی از ماهیهای دریا و گیاهان آبزی آن را به طور طبیعی درون خود ذخیره می کنند.بسیاری از داروها و شفاف کننده های پوست حاوی ید هستند. به علاوه بد یکی از ترکیبات اصلی قرصهای تصفیه آب است که در تهیه آب آشامیدنی به کار می رود.

مزایا و مضرات ید برای سلامتی بدن

ید، سازنده هورمون تیرویید است که برای رشد، سیستم عصبی و متابولیسم ضروری است. افرادی که کم نان می خورند یا اصلا نان نمی خورند دچار کمبود ید می شوند. در نتیجه عملکرد غده تیرویید کند شده و غده تیرویید متورم می شود. این بیماری گواتر نامیده می شود. در شرایط فعلی و با افزودن اندکی ید به نمک خوراکی ، این بیماری به ندرت به وجود می آید. مقدار زیاد ید خطرناک است زیرا غده تیرویید بیش از حد فعالیت خواهد کرد. این عارضه بر روی کل بدن اثر می گذارد وضربان قلب را نامنظم کرده و باعث کاهش وزن می شود.  ید یک عنصر شیمیایی می باشد. بدن به ید نیاز دارد ولی توانایی ساختن آن را ندارد. ید مورد نیاز بدن باید از طریق رژیم غذایی تامین شود. به طور طبیعی میزان ید در غذا خیلی کم می باشد. مگر اینکه در طول پخت به آن اضافه گردد.

اثرات ید بر روی سلامتی

کمبود ید در طول بارداری برای جنین و مادر خطرناک می باشد. این کمبود می تواند باعث افزایش فشار خون مادر و همچنین عقب ماندگی ذهنی در کودک شود. ید نقش مهمی در رشد سیستم عصبی مرکزی دارد. در بیشتر موارد کاهش ید منجر به بیماری cretinism شده است که این بیماری یک نوع اختلال هست که هم روی رشد جسمی و هم رشد ذهنی اثر دارد.

ید، برای از بین بردن میکروب های پوستی، درمان زخم های ناشی از بیماری دیابت و جلوگیری از زخم های ناشی از شیمی درمانی که داخل دهان (mucositis) ایجاد می شود، استفاده می شود.

مضرات ید شیمیایی موجود در نمک یددار

غده ی تیرویید برای ساختن هورمون به ید نیاز دارد. اگر ید کافی برای فعالیت غده ی تیرویید در بدن وجود نداشته باشد، سیستم های فیدبکی در بدن باعث می شوند که غده ی تیرویید سخت تر و بیشتر فعالیت در گردن می شود، دیگر عوارض کمبود ید در بدن نیز جدی می باشد. کاهش ید و در نتیجه کاهش هورمون تیروئید در زنان باعث توقف در تخمک گذاری و در نتیجه منجر به ناباروری می شود.

کمبود ید می تواند باعث بیماری های خود ایمنی تیرویید شده که در نتیجه احتمال سرطان تیرویید افزایش می یابد. در بعضی از تحقیقات نشان داده شده است که کمبود ید همچنین خطر ایجاد سرطان های دیگر مانند پروستات، سینه، آندومتر و تخمدان را افزایش می دهد.

مضرات ید شیمیایی موجود در نمک یددار 

نمک تصفیه شده حاوی ید شیمیایی

در نمک های موجود در بازار که به اسم نمک تصفیه شده حاوی یُد شیمیایی عرضه می شوند، نمک تجزیه می گردد و تنها حاوی سدیم(Na) و کلر(Cl)  می باشد و سپس یُد شیمیایی به آن اضافه می شود
یُد شیمیایی اضافه شده به نمک های تصفیه شده علی رغم قابلیت حلالیت بسیار بالا به شدت ناپایدار است و به راحتی بر اثر عوامل گوناگونی مانند رطوبت ، ناخالصی ، گرما و … دچار اکسیداسیون شده و از بین می رود.

به همین دلیل برای استفاده از ید درکشورهایی مانند کانادا و آمریکا از تکنولوژی بسته بندی بسیار بالایی استفاده می شود ولی در ایران میزان یُد بیش از استاندارد به نمک اضافه می شود تا در نهایت مقدار یدی که در نمک باقی می ماند بتواند یُد مورد نیاز فرد مصرف کننده را تأمین کند. به همین خاطر نمک های تصفیه شده دارای تاریخ انقضاء می باشند تا قبل از آنکه یُد شیمیایی آنها فرار کرده و محیط را آلوده کند، مصرف شوند.

مقایسه ید طبیعی و ید شیمیایی بر سلامت بدن

ولی یُد طبیعی اینگونه نیست و متصاعد نمی شود. یُد شیمیایی داخل بعضی از نمک های صنعتی موجود در بازار، بیش از بیست برابر نیاز بدن است که باعث ایجاد مشکل در افراد می گردد و اگر فردی پرکاری تیروئید داشته باشد، یُد شیمیایی برای او سمی مهلک است.همه افراد به یک اندازه به یُد نیاز ندارند و فردی که کمبود یُد ندارد با مصرف یُد شیمیایی اضافه شده به نمک تجزیه شده دچار مشکل می گردد چرا که این یُد شیمیایی بالاجبار در بدن جذب می شود (برخلاف یُد طبیعی که فقط در صورت نیاز جذب بدن می گردد) استفاده از نمک های تصفیه شده حاوی یُد شیمیایی کیفیت غذا را خراب می کند.

می توان دریافت که توصیه به عدم مصرف نمک حاوی یُد شیمیایی به خاطر مضرات بسیاری است که برای انسان دارد با آزمایش هایی که بر روی نمک دریایی شده است ثابت شده این نمک حاوی ید طبیعی برای  نیاز بدن است و مصرف نمک دریایی که حاوی ید طبیعی است سلامتی کامل را برای انسان به ارمغان خواهد آورد.

 

5 (100%) 3 votes

مقالات

, , , , ,

ارسال دیدگاه برای این مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


کلمات کلیدی:

فهرست