غارهای نمک در ایران

غارهای نمک در ایران

غارهای نمکی ایران :

همانطور که در مطالب قبلی توضیح دادیم  داستان به سال 1843 بر میگردد، زمانی که یک دکتر لهستانی بنام دکتر فلیکس بوکووسکی کشف کرد که کارگران معدنی نمک، از مشکلات تنفسی به عنوان جمعیت عمومی رنج نمی برند، دکتر فلیکس بوکووسکی اظهار نمود که هوا در معادن نمک در ویلیکای لهستان با ذره‌های خشک نمک اشباع شده که این هوا برای افرادی که به مشکلات تنفسی وریوی مبتلا هستند اثرات درمانی و بهبودی دارد از این رو یکی از درمان های جدید که اخیرا برای بعضی بیماری های تنفسی و پوستی رایج شده، نمک درمانی در غارهای نمکی است که روز به روز به طرفداران نمک درمانی در غارهای نمک افزوده می شود.

غارنمک گرمسار :

غار نمک گرمسار

شهرستان گرمسار از دیرباز به‌عنوان یکی از مناطق تامین‌کننده نمک کشور شناخته شده است. حدود ده سال است که از معادن این شهرستان نمک استخراج می‌شود. یکی از این معادن به شکل کوه است و به غار نمکی گرمسار یا غار نفت‌دره در کوه اژدهای گرمسار معروف است. این غار بر اثر سیلاب ها و شسته‌شدن صخره‌های نمکی به وجود آمده است و انواع و اقسام استلاتیک‌ها و استلاگمیت‌ها در آن وجود دارد.

شهرستان گرمسار با داشتن کوه های منحصر به فرد هم از نوع نمکی و یا نوع دیگر نمونه یکی از شهر های دیدنی استان و کشوردر زمینه غار های نمکی است ، که باعث حیرت گردشگران داخلی و خارجی شده است.

هوای این غار به دلیل اینکه از درون لایه‌های نمکی عبور می‌کند، بسیار پاکیزه و سالم است و در اوج گرمای تابستان برودت دمایی دارد. یکی از درمان‌های جدید که اخیرا برای بعضی بیماری‌های تنفسی و پوستی رایج شده، نمک‌درمانی در غارهای نمکی است، نمک خالص به طور معمول کشنده‌ی باکتری‌ها و میکروب‌هاست‌ و این غار این قابلیت را دارد که برای درمان‌های پزشکی هم استفاده شود. کسانی که با آلرژی‌های تنفسی به این غارها سفر کرده‌‌اند، از تاثیر مثبت و شگرف نمک‌درمانی خبرداده‌اند.در مسیر رسیدن به غارها، کوه‌های چند رنگ گرمسار را خواهید دید. تنوع رنگ در لایه‌های مختلف چشم‌ها را نوازش می‌دهد ، این لایه‌های رنگی به‌دلیل وجود ترکیبات مختلف در ساختار آنها است.

غار نمکی گرمسار در واقع معدن متروکه کوهدشت گرمسار است،که بواسطه استخراج نمک در طی سالهای قبل بصورت تونلهایی تودر تو در آمده که توسط ستونهای بلند وضخیمی از هم جدا شده اند. این ستونها برای جلوگیری ازریزش سقف ایجادشده اند. در کف غار آب سبز رنگی اشباع شده از نمک وجود دارد که قسمتی از کف غار را پوشانده است.

در سقف غار استلاکتیت های نمکی بلند و نازک فراوان دیده میشود که حاصل عمل آب باران است. در دهانه غار قطعات بجا مانده سنگ نمک در اثر آب باران بصورت رگه های نوک تیز و زیبایی در آمده اند. این سنگها در اثر نفوذ اکسید آهن گاها رنگی هستند.

غار نمکدان قشم:

غارنمک قشم

در قشم یک کوه نمکی وجود دارد که یکی از عجایب هفتگانه خلیج فارس به‌حساب می‌آید.و طولانی ترین غارنمکی در جهان است .این غار نمکی ، در فاصله 90کیلومتری شهر قشم واقع است.

جریان آب نمک در کف غار نیز از منظره های دلپذیر غارهای نمکی جزیره قشم است. رطوبت هوای جزیره و نفوذ آب در غارها سبب فروچکیدن آب نمک اشباع شده بر بدنه قندیل ها می شود و شکل آن را پیوسته تغییر می دهد.

نمک های غار نمک از بهترین نوع نمک سر سفره شناخته شده است و در ترکیب آن عناصر دیگری همچون منیزیم وجود دارد، به همین دلیل می تواند به عنوان نمک طبی به ویژه برای مصرف ورزشکاران حرفه ای به صورت کپسول مصرف شود.

به گفته کارشناس زمین شناسى شيراز، بخش اعظم جزيره هرمز که بر خلاف جزيره قشم محدود است، از گنبد نمکى تشکيل شده است. سن اين نمکها به دوره پيش از کامبرين رسيده و بيش از 570 ميليون سال دارند.اما خود گنبدهاى نمکى و ظهور آنها در اين منطقه پديده هاى جديد و جوانتر هستند، به طورى که برخى از اين غارها حدود شش هزار سال سن دارند.

غارها و گنبدهاى نمکى موجود در جزاير قشم و هرمز علاوه بر اين که از جمله پديده هاى منحصر به فرد در علم زمين شناسى محسوب مى شوند، يکى از ثروتهاى ملى کشور است و به تمامى نسلها تعلق دارد و بايد مورد حفاظت قرار گيرند.

مجموعه غارهای نمکی قشم در دل گنبد نمکی قرار گرفته است که یکی از مرتفع ترین قسمت های جزیره است. در ورودی غار نمکی از نمایی دیگر آب شور به مانند آینه عمل می کند و همه چیز را انعکاس می دهد. بلورهای شیشه ای نمک در کف غار نمکدان، هیچ جای این غار شبیه جای دیگرش نیست. به هر طرف که نگاه می کنید اشکال و رنگ های جدید می بینید و این همه زیبایی هر انسانی را به شوق می آورد. در بعضی متون به این مطلب اشاره شده است که نمک های گنبد نمکی جزء بهترین نمک های خوراکی هستند.

غار چوبانلار

غار چوبانلار

غار نمکی چوبانلار سلماس مانند فرصتی فراموش شده است تا رونقی به گردشگری منطقه بدهد.

کوه نمکی دوزداغی و یا چوبانلی واقع در 6 کیلومتری روستای چوبانلی سلماس یکی از جاذبه های گردشگری فوق العاده ای است که از آن غافل بوده ایم و یا به عبارت بهتر مسئولان متولی امر غافل بوده اند و راحت طلبی را فدای رونق گردشگری استان و به تبع آن رونق اقتصادی کرده اند.

ورودی غار نمکی به صورت شیبدار بوده و  نمک از دیواره های غار به طرز شگفت انگیزی در طول سال تراوش کرده است و با بستن رگه هایی بر دیوارها و  قندیلهایی در سقف چشم هر بیننده ای را خیره می کند.

در دل کوهی که این غار نمکی قرار دارد، دریاچه ای شگفت انگیز و با اشباع نمک فوق العاده زیاد موجود است که زیبایی خاصی به  آن بخشیده و دالانهای متعدد و تو در تو ضرورت کشف دیگر بخشهای غار را می طلبد.

کوهی که می توانست به منطقه گردشگری تبدیل شود و سالانه بسیاری از گردشگران ایرانی و خارجی را به آنجا بکشاند. اما تدبیری برای این پتانسی و ظرفیت منطقه اندیشیده نمی شود.

غار نمکی خرسین :

غار نمک خرسین

غار خرسین در روستای درگز در شمال شرقی بندرعباس و در فاصله ٨٠ کیلومتری مرکز استان هرمزگان واقع شده است که  در عرض یک و نیم ساعت کوهپیمایی سبک به دهانه غار می رسیم. در خرسین قندیل های نمکی متعددی می بینیم که جزء جدا نشدنی این غار زیبا و بکر هستند. لازم به ذکراست جریان آب شوری در غار وجود دارد ،که در فصل زمستان و بارش های شدید دارای سرعت نسبتا زیادی به سمت خارج غار است. آب شوری که از گنبد سرچشمه می گیرد به زمین های کشاورزی اطراف و آب های شیرین منطقه اثرات زیانباری وارد کرده که در این مورد لازم است به منظور حفاظت اراضی کشاورزی از پیشروی آب شور، اقدام به ایجاد حوضچه هایی کنند که آب شور درآن تبخیر شود و نمک آن قابل استفاده شود و با این راه حل از پیشروی گنبد نمکی هم جلوگیری می شود.

غار نمکی اشتهارد :

غارنمک اشتهارد

غار نمکی اشتهارد در شمال منطقه اشتهارد، در محیطی کاملا فرسایشی و کویری قرار دارد و خود غار بر اثر فرسایش آبی و شسته شدن ماسه و نمک توسط آب باران به وجود آمده است.
در ابتدای ورودی غار، جویی از نمک جریان دارد که از یک سمت وارد و از دهانه دیگر آن خارج می شود.
دریاچه بسیار بزرگی که بصورت فصلی است در کنار دهانه ورودی غار و در میان ارتفاعات حلقه دره تشکیل می شود که زیستگاه گونه های جانوری و گیاهی مختلف است، قندیل های نمکی زیبا در این غار مناظر طبیعی را خلق کرده است که جذابیت های گردشگری منطقه را بیشتر کرده است.

غار نمکی بوشهر :

غار نمک بوشهر

گنبد نمکی دشتی در استان بوشهر و در نزدیکی روستای گنخک در فاصله 64 کیلومتری جنوب شهر خورموج مرکز شهرستان دشتی و درکیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر و  در 144 کیلومتری جنوب شرقی مرکز استان قرار دارد یکی از بزرگترین و زیباترین گنبد نمکی ایران و خاورمیانه به شمار می آید.راه دسترسی به گنبد از سمت غرب آن  از فاصله سه کیلومتری بعد از روستای گنخک از طریق جاده خاکی معدن قدیمی سنگ نمک که در منطقه فعالیت می‌کرده است و فاصله از راه اصلی تا ایستگاه خودرویی در پایه گنبد نمکی شش کیلومتر است.

همینطور دره‌هایی که از وجود نمک شارها در امان مانده اند در آنها درختچه‌های کُنار، اشک و بادام کوهی و همچنین گل سنگ‌های زیبای چند متری بر روی دیواره های دره سبز شده اند و بیشتر در ناحیه شمال شرقی گنبد دیده می شوند نیز از مناظر خاص منطقه محسوب می شوند.

مهمترین جاذبه گردشگری گنبد نمکی دشتی ساختار گنبد بوده به طوری که هر رهگذری که در حال عبور از جاده خورموج به سمت کنگان و عسلویه بوشهر باشد از فاصله دور سفیدی گنبد پوشیده از نمک را می بیند و در نظر اول به این فکر می‌کند که کوهی پوشیده از برف را مشاهده می‌کند.

گنبد از نظر گردشگری دارای جاذبه‌ها و قابلیت‌های فراوان است که از آن جمله می‌توان به آبشارهای نمکی، غارهای نمکی، چال‌ها و یخچال‌های نمکی، تخت دیو یا دودکش جن، دره گل کلم، چشمه‌های نمکی، نمک شارها و نمک فشان‌ها و سطح زیبا و رنگارنگ گنبد اشاره کرد.

یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری گنبد وجود غارهای نمکی فراوان است که با انحلال رسوبات نمکی و معادن ایجاد شده است و در درون غارها بلورهای زیبا به صورت استلاگمیت و استلاکمیت یا همان قندیل با اشکال متفاوت است، قندیل‌ها به اشکال متفاوت به قدری زیبا تشکیل شده‌اند که اغلب غارها با استفاده از اشکال همین قندیل‌ها نام‌گذاری شده‌اند، مثلا در غار انگوری که در درون آن قندیل‌های فراوان به صورت خوشه‌های انگور از سقف و دیواره غار آویزان شده‌اند که شما هنگام حضور در این غار گویی به یک تاکستان پربار پا گذاشته‌اید.

غار شاخه نبات که با وجود قندیل‌های سفید و یک دست که به صورت شاخه‌ای از سقف غار آویزان هستند نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کنند، غار سد نمکی یا غار پنجه عقاب نیز به همین صورت هستند، تعدد غارها به قدری زیاد است که نام‌گذاری بعضی از غارها را سخت کرده است. بزرگترین غار آن دارای طول یک هزار و500 متری است که به غار پلکانی معروف است.

 

 

5 (100%) 17 votes

مقالات

, , , , , , , , , , ,

ارسال دیدگاه برای این مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


گروه تولیدی دکتر نصرتی دارای بیش از 11 نمایندگی در سراسر ایران می باشد.

لیست نمایندگی ها
فهرست