ضرورت تصفیه وشست وشوی نمک های معدنی

تصفیه و شست وشوی نمک معدنی

ضرورت تصفیه وشست وشوی نمک های معدنی

ضرورت تصفیه وشست وشوی نمک های معدنی

دکتر حسینی ضمن اشاره به ضرورت تصفیه و شست وشوی نمک معدنی برای حفظ سلامت افراد، درباره توزیع نمک های غیر استاندارد و تقلبی در بازار مصرف می افزاید: (( یکی از مشکلات وزارت بهداشت که درباره تولید و عرضه نمک خوراکی با آن مواجه هستیم، نمک هایی هستند که با پروانه ساخت تقلبی در سطح بازار وجود دارند. این نمک ها علاوه بر اینکه شست و شو و تصفیه نشده اند، قطعا فاقد ید نیز هستند و عوارض فراوانی را برای مصرف کننده در پی خواهند داشت.))

تشخیص نمک های تصفیه شده از نمک های تقلبی

وی درباره تشخیص نمک های تقلبی عنوان می کند:

(( تشخیص نمک های تصفیه شده از نمک های تقلبی، کار چندان دشواری نیست و با کمی دقت در بلورهای نمک، می توان به این نکته پی برد. بلورهای نمک تصفیه شده و شست وشو شده و ید داربه دلیل انحلال و تبلور مجدد، شکل و ظاهر یکسانی دارند. نمک های استاندارد باید بلورهای یکنواخت، یک شکل و هم اندازه داشته باشند. در مقابل نمک های غیر استاندارد و تصفیه نشده، چون از طریق آسیاب کردن سنگ نمک به دست می آیند. کریستال های مشخص و یکنواختی ندارند، این کریستال ها در اغلب موارد بدون شکل، خردشده و بدون نظم هستند.))

 

ضرورت تصفیه وشست وشوی نمک های معدنی

نظارت بر تولید نمک خوراکی

دکتر حسینی درباره ی نظارت های معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت بر تولید نمک خوراکی در کشور می گوید: (( نظارت های متعدد از سوی وزارت بهداشت بر واحد های تولید نمک در کشور وجود دارد. این واحد ها به طور سالیانه و ادواری، سه تا چهار مرتبه درسال مورد بازدید قرارمی گیرند تا نحوه ی تصفیه ، تولید ، بسته بندی و عرضه محصول آن ها بررسی شود.علاوه بر این در مواردی، بازدید های ناگهانی نیز در این واحدها وجود دارد.

همچنین درسطح عرضه نیز به صورت نامحسوس، این نظارت ها وجود دارد، یعنی نمونه ای از این محصول خریداری شده و به آزمایشگاه ارسال می شود تا خلوص و غنی سازی آن مورد بررسی قرار گیرد.))

 

ضرورت تصفیه و شست وشوی نمک های معدنی

 

دکترحسینی می افزاید:(( نمک های با خلوص کمتر از 2/99 درصد و بدون ید اجازه عرضه به شکل نمک خوراکی را ندارند و با واحد های مختلف در این زمینه برخورد می شود.))

وی ضمن بیان این نکته که نمک های تصفیه نشده تنها در صنایعی مانند نساجی و برای مصارف غیرخوراکی قابلیت استفاده دارند، تاکید می کند که اگر فروشگاه های مواد غذایی ، خواربارفروشی ها و سوپرمارکت ها نیز این نوع نمک ها را تحت عنوان نمک های خوراکی به مصرف کنندگان ارائه کنند، با آن ها برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

مقالات

, , , , , , , , , , ,

ارسال دیدگاه برای این مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


کلمات کلیدی:

فهرست