دریاچه ارومیه یک قرن پیش از لنز دوربین دو کشیش آمریکایی

نمک دریاچه ارومیه | گروه تولیدی مادر تخصصی نمک شفاء اخبار و اطلاعیه ها دریاچه ارومیه یک قرن پیش از لنز دوربین دو کشیش آمریکایی

دریاچه ارومیه یک قرن پیش از لنز دوربین دو کشیش آمریکایی

دریاچه ارومیه یک قرن پیش از لنز دوربین دو کشیش آمریکایی

ارومیه ، مرکز استان آذربایجان غربی یکی از شهرهای قدیمی و تاریخی شمالغرب ایران به شمار می آید که قدمتی  3 هزار ساله دارد.

برخی مورخان ادعا دارند ارومیه زادگاه زرتشت بوده است. ارومیه به دلیل قدمت بسیار زیادی که دارد جزء 19 شهر تاریخی ایران است که در یونسکو به ثبت رسیده است.در باره نام این  شهر اختلاف نظر های بسیاری وجود دارد برخی مورخان معتقدند که نام  اصلی این شهر چی چست است.درباره نام فعلی هم” اور ” در زبان آشوری به معنای شهر است و ” میه ” به معنای آب است و اورمیه یا ارومیه در زبان آشوری به معنای “شهر آب” است.

اسم این شهر در شروع دوره پهلوی به دلیل علاقه رضا شاه به این شهر به رضائیه تغییر نام داد و بعد از انقلاب اسلامی دوباره به نام ارومیه برگشت. دارالنشاط ، پاریس ایران ، شهر آب ، شهر ادیان، مذاهب و اقوام از القاب شهر زیبای ارومیه می باشد.

شهر ارومیه دارای اولین بیمارستان به شیوه نوین، اولین مرکز آموزش پزشکی که نخستین مرکز آموزش پزشکی در ایران بود که در سال ۱۳۰۰ قمری توسط آمریکایی‌ها در شهر ارومیه تاسیس شد ، اولین مدرسه به شیوه نوین، اولین شبکه تلویزیون محلی، اولین نشریه محلی در ایران، پایتخت والیبال ایران، دومین شهر پرترافیک ایران شناخته شده است.
دریاچه ارومیه نگین شهر ارومیه می باشد که بزرگترین دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچه بزرگ شور دنیا می باشد در رده ۲۵مین دریاچه دنیا از نظر مساحت می باشد. آب این دریاچه بسیار شور می باشد. دریاچه ارومیه دارای ۱۰۲ جزیره کوچک و بزرگ می باشد البته در چند سال اخیر به دلیل خشکسالی و کاهش ارتفاع آب دریاچه ، جزیره های جدیدی به وجود آمده اند که هنوز نامی برای آنها انتخاب نشده است. جزیره اسلامی تنها جزیره مسکونی دریاچه ارومیه است که شامل 7 روستا می باشد.در گذشته این دریاچه برای جابجایی کالا و انسان توسط قایق های بادی و کشتی های بادبانی آن زمان مورد توجه تجار و مسافران بوده است . در این بین دو کشیش از کیرکپتریک که منطقه ای مسکونی در ایالات متحده آمریکا در شهرستان اوماتیلا، اورگن به ارومیه سفر کرده و عکسهای جالبی از این دریاچه زیبا به تصویر کشیده اند که در ذیل چند عکس و تصویر از دریاچه ارومیه در 100 سال پیش که توسط دو کشیش آمریکایی به نام ویلیام و تاماس کیرکپتریک از وضعیت دریاچه نمک اورمیه گرفته شده قرار داده ایم.

 

دریاچه ارومیه 100سال پیش

دریاچه اورمیه در سال ۱۹۱۱  از آلبوم تاماس کیرکپتریک کشیش آمریکایی

 

دریاچه ارومیه یک قرن پیش

جابجایی کالا از طریق دریاچه اورمیه در سال ۱۹۱۱  عکاس: تاماس کیرکپتریک کشیش آمریکایی

 

دریاچه ارومیه در گذر زمان

دریاچه اورمیه یک قرن پیش از لنز دوربین ویلیام کشیش آمریکایی

اخبار و اطلاعیه ها

, , , , , , , , , , , , , , , ,

ارسال دیدگاه برای این مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


کلمات کلیدی: دریاچه ارومیه،جزیره مسکونی دریاچه ارومیه،کشیش آمریکایی،کیرکپتریک،دریاچه نمک ارومیه،دریاچه نمک اورمیه،دریاچه ارومیه یک قرن پیش،ارومیه،ایالات متحده آمریکا،توماس کیرکپتریک،

فهرست