خواص مواد معدنی موجود در نمک دریا (قسمت اول)

نمک دریاچه ارومیه | گروه تولیدی مادر تخصصی نمک شفاء مقالات خواص مواد معدنی موجود در نمک دریا (قسمت اول)
موادمعدنی نمک دریا

خواص مواد معدنی موجود در نمک دریا (قسمت اول)

نقش کلیدی مواد معدنی موجود در نمک دریا در سلامت بدن :

یکی از تفاوت های عمده بین نمک دریا و نمک معمولی محتوای مواد معدنی است، نمک دریایی مملو از مواد معدنی از جمله منیزیم، کلسیم، سدیم و پتاسیم ،منگنز ،روی و آهن و …است که همه آن ها نقش کلیدی در سلامت، عملکرد پوست ما بازی کنند. هنگامی که تعادل مواد معدنی پوست از بین می رود علائمی مانند خشکی، کندی، سوزش در پوست ایجاد می شوند.

نمک دریا

بر اساس آخرین تحقیقات علمی که توسط سازمان مدنات در آزمایشگاه شیمی نانتس فرانسه نیز انجام شده، تفاوت نمک تصفیه شده و نمک سالم (بکر) اینگونه تشریح شده است:

نمک تصفیه شده موجود در بازار حاوی 97.5% کلرورسدیم و 2.5% مواد شیمیایی، سفید کننده، مواد ضد تکه تکه شدن، نیترات سدیم و همچنین ید شیمیایی است. این در حالی است که نمک سالم تصفیه نشده حاوی 70 تا 84 درصد موادی است که در آب دریا موجود است و علاوه بر کلرور سدیم عناصری مانند سولفات کلسیم، منیزیم، پتاسیم، آهن، منگنز، ید طبیعی، برم و … دارد که برای سلامتی انسان مفید است. این عناصر با مواد ویتامینی و معدنی موجود در بدن ترکیب شده و به گونه ای عمل میکنند که نبودن آنها فعل و انفعالات بدن ما را مختل می کند. به عنوان مثال بدن برای مصرف و متابولیسم عنصر ید نیازمند حضور مس و منیزیم است یا برای ساخت بافت همبند و استخوانی سیلیکون نیاز دارد. یا برای تکمیل عمل سنتز نیازمند منگنز، پتاسیم و منیزیم است که متاسفانه تمام این موارد در فرآیند تصفیه نمک از آن جدا شده و فقط کلرور سدیم باقی می ماند. بر اساس مقالات منتشر شده در فرانسه از خصوصیات نمک دریایی این است که باید با دست جمع آوری شده در معرض نور آفتاب و باد خشک، رنگ نمک سفید و کمی خاکستری و دانه های آن یکدست نیست. در این مقاله آمده است که نمک یددار هیچ گونه سنخیتی با نمک دریا ندارد و تنها کلرور یا کلرید سدیمی است که به آن ید شیمیایی اضافه شده است. نسبت میان پتاسیم و سدیم از نمک دریا باید به صورت 5 به 1 تراز باشد. در نمک تصفیه شده چنین ترازی وجود ندارد و میزان سدیم نسبت به پتاسیم چند برابر است که برای انسان بسیار خطر ناک است. مواد کارخانه ای همچون (پفک، کنسروها و …) به دلیل استفاده بسیار زیاد از نمک تصفیه شده که حاوی 2.56% مواد خطرناک بوده و در زمان تصفیه به نمک اضافه می شود برای سلامتی انسان بسیار خطرناک است.

 

موادمعدنی نمک دریا

در متن ذیل به صورت مختصر به تاثیر مواد معدنی موجود در نمک دریا بر عملکرد بدن پرداخته ایم:

مواد معدنی مهم

بدن برای عملکرد درست، به مواد معدنی نیاز دارد. مواد معدنی به سیستم ایمنی بدن و رشد طبیعی بدن کمک می کنند. مواد معدنی ضروری موادی هستند که روزانه به مقدار ۱۰۰ میلی گرم یا بیشتر برای بدن مورد نیاز است. بسته به منبع اصلی آب دریا، مواد معدنی مهم در نمک دریا شامل سدیم، پتاسیم، فسفر و کلسیم و ید است. سدیم موجود در نمک دریا به حفظ تعادل مایعات کمک می کند. پتاسیم به حفظ ضربان قلب ثابت و انتقال تکانه های عصبی کمک می کند. فسفر و کلسیم برای داشتن دندان و استخوان سالم کمک می کند و ید موجود در نمک دریا به بهبود اختلالات تیروئید کمک می کند

مواد معدنی جزئی

بدن به این مواد معدنی به مقدار کمی نیاز دارد. مواد معدنی جزئی در نمک دریا شامل آهن، ید، منگنز و روی است. آهن به سلول های قرمز خون و سلول های عضلانی برای حمل اکسیژن در سراسر بدن کمک می کند. ید به هورمون تیروئید برای تنظیم درجه حرارت بدن کمک می کند. منگنز به رشد استخوان ها، متابولیسم اسید آمینه و کربوهیدرات کمک می کند. روی نقش مهمی در رشد سلول های جدید و التیام زخم ایفا می کند.

خواص هریک از مواد معدنی موجود در نمک دریا در ذیل به صورت مفصل توضیح داده شده است:

خواص ماده معدنی منیزیم:

منیزیم

منیزیم از ریزمغذی‌هایی است که به جذب کلسیم کمک کرده و یکی از ضروری‌ترین املاح می‌باشد که باید به طور روزانه در رژیم غذایی گنجانده شود. این ریزمغذی در مواد غذایی مانند سبزیجات برگ تیره مانند اسفناج، کلم بروکلی، نعنا و علاوه بر آن، در خیار، لوبیا سبز، گوجه‌فرنگی، چغندر و برگ چغندر، بلوط، سیب زمینی با پوست و سیب زمینی شیرین، دانه‌های گیاه کتان، کنجد، تخمه آفتابگردان، تخمه کدوحلوایی، تخم رازیانه، تخم زیره، تخم ترخون، تخم مرزنجوش و تخم خشخاش و در لبنیات مانند شیر و ماست و نیز در آرد جو، آرد گندم و بلغور گندم، حبوبات، جودوسر، موز و ماهی یافت می‌شود. همچنین می‌توان منیزیم را از بعضی گیاهان و جلبک‌ها مانند جلبک آگار، گشنیز، مرزه، شوید، ریحان، گیاه خردل، خردل خشک و نیز پودر کاکائو به دست آورد این عنصر نقش حیاتی در حفظ سلامت استخوان‌ها و دندان دارد. به این معنی که بخشی از دندان و استخوان را می‌سازد و موجب استحکام استخوان‌ها می‌شود. منیزیم در بدن موجب تسکین اعصاب می‌شود و برای سلامت قلب، عضله و کلیه مهم و مفید است.

منیزیم همچنین موجب خواب بهتر شده و بی‌خوابی را کاهش می‌دهد.

منیزیم برای آرام نگه‌داشتن گردش خون در بدن، کمک به مقابله با استرس، حفظ سلامت و بهداشت روانی در برابر افسردگی و تغییرات احساسی مؤثر است.

مهم‌تر از همه، این عنصر آنزیم‌ها را فعال می‌کند، به بدن انرژی می‌دهد و به کار کردن بهتر بدن کمک می‌کند.

یکی از دلایل شیوع اختلالات عصبی، خستگی‌های مزمن، کمردرد، حملات میگرنی، ضعف عضلانی، کاهش اشتها، حالت تهوع و بی‌خوابی و ریتم نامنظم ضربان قلب فقر منیزیم در بدن است.

با وجود اهمیت حیاتی که منیزیم برای بدن دارد، ولی گاهی اوقات نقش آن در سلامت بدن مورد بی‌توجهی و غفلت قرارمی گیرد. زیرا بیش از 80 درصد از مردم آمریکا با کمبود این ریزمغذی اصلی مواجه هستند که این کمبود می‌تواند به اختلال در سلامتی یا حتی بیماری‌های جدی منتهی شود.

از جمله خواص منیزیم در بدن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

جلوگیری از تصلب شرایین، جلوگیری از حمله و سکته قلبی، کاهش سطح کلسترول و تری گلیسیرید، توقف حمله حاد آسم، تصحیح بی‌نظمی‌های ضربان قلب، نگهداری و تجدید سطح انرژی طبیعی بدن، بهبود وضعیت خواب، ، جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه، کاهش گرفتگی عضله و کاهش اضطراب و افسردگی و …

نقش منیزیم در بیماری‌ها

فشارخون

فشارخون :

منیزیم در تنظیم فشار خون نقش مهمی را ایفا می‌کند. در بیماران مبتلا به پُر فشاری خون، فقر منیزیم شایع است و باعث تشدید بیماری می‌شود. رژیم‌های غذایی که حاوی مقدار زیادی سبزی و میوه باشند منیزیم و پتاسیم را در حد کافی تأمین کرده و باعث کاهش فشار خون بالا می‌شوند. مطالعات نشان می‌دهد دریافت زیاد منیزیم، پتاسیم و کلسیم و دریافت کم چربی و سدیم در رژیم غذایی تأثیر زیادی در کاهش فشار خون بالا دارد. بنابراین توصیه می‌شود با دریافت کافی منابع حاوی منیزیم از وقوع فشار خون بالا پیشگیری و آن را کنترل کنید، از این رو برای درمان این بیماری، مصرف مکمل‌های حاوی منیزیم نیز توصیه می‌شود.

کمردرد :

فقر منیزیم در بدن یکی از دلایل افزایش ابتلا به حملات قلبی است. منیزیم ریتم ناموزون قلب را تنظیم کرده و از وقوع حملات قلبی می‌کاهد، بنابراین دریافت کم منیزیم، باعث اختلال در ریتم قلبی و بروز حملات و سکته‌های قلبی می‌شود.

پوکی استخوان :

منیزیم از ترکیبات مفید و موثر در پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان بوده و مصرف مقادیر کافی آن در بیماران مبتلا به پوکی استخوان احتمال شکنندگی استخوان‌ها را کاهش می‌دهد. کمبود منیزیم، متابولیسم کلسیم و هورمون تنظیم کننده کلسیم را در بدن تنظیم می‌کند. محققین معتقدند مکمل دهی منیزیم، چگالی معدنی استخوان را بهبود می‌بخشد، ولی برای اثبات این موضوع نیاز به مطالعات بیشتری است.

دیابت :

صرف مواد غذایی حاوی منیزیم، بهترین منبع غذایی برای بیماران دیابتی محسوب می‌شود. وجود منیزیم برای متابولیسم کربوهیدرات لازم است. این ریزمغذی مفید باعث بهبود واکنش انسولین به تولید قند خون و نیز آزاد سازی و فعال شدن انسولین (هورمون تنظیم کننده قند خون) می‌شود. افزایش مقدار گلوکز (قند) خون در بیماران دیابتی باعث کاهش منیزیم خون و کمبود آن در ادرار می‌شود. حال می‌توان فهمید چرا کمبود منیزیم در افراد دیابتی نوع 1 و نوع 2 که خوب کنترل نمی‌شوند، وجود دارد.

حملات میگرنی :

حملات میگرنی از مشکلات شایع افراد در دنیای صنعتی و پر از استرس محسوب می‌شود. کمبود منیزیم از جمله علل سردردها و وقوع حملات میگرنی محسوب می‌شود. مکمل‌دهی منیزیم ممکن است باعث کاهش سردرد شود، اما برای اثبات این موضوع نیاز به مطالعات بیشتری است.

منیزیم ریتم ناموزون قلب را تنظیم کرده و از وقوع حملات قلبی می‌کاهد،

بنابراین دریافت کم منیزیم، باعث اختلال در ریتم قلبی و بروز حملات و سکته‌های

قلبی می‌شود.

آسم :

مصرف مکمل‌های حاوی منیزیم یا پیروی از الگوهای غذایی حاوی منیزیم در بیماران مبتلا به آسم از اسپاسم عضلات تنفسی پیشگیری کرده و تعداد دفعات حمله را کاهش می‌دهد. همچنین مصرف مقادیر کافی از این مکمل در بیماران مبتلا به آسم از خس‌خس و تنگی نفس می‌کاهد.

کمردرد های مزمن :

یکی از راهکارهای تخفیف کمردردهای مزمن مصرف مکمل‌های حاوی منیزیم یا بهره‌مندی از الگوهای غذایی سرشار از این ریزمغذی است. این ریزمغذی مفید، اسپاسم عضلات کمر را کاهش می‌دهد.

همچنین مصرف منیزیم به رفع خستگی‌های مزمن، مشکلات گوارشی و مشکلات عصبی کمک می‌کند.

 

خواص ماده معدنی کلسیم:

كلسيم يك ماده معدني مهم جهت تقويت استخوانها و دندانهاست . علاوه بر اين به عملكرد درست قلب، اعصاب، عضلات و ساير سيستمهاي بدن كمك مي كند. شير و لبنيات، نظير پنير و ماست از غني ترين غذاهاي حاوي كلسيم است علاوه بر اين كلسيم در پسته و فندق و بادام، سبزي هاي داراي برگ سبز كلسيم وجود دارد. ويتامين هاي آ،سي، دي و اي به جذب و استفاده كلسيم غذاها كمك مي كند. استرس و ورزش نكردن تعادل كلسيم را بهم مي زند بيشتر مردم آمريكا به خصوص زنان كلسيم كافي رژيم غذايي ندارند.

از جمله خواص و فواید کلسیم در بدن عبارتند از :

ضربان قلب را تنظیم میکند.

به بی خوابی های شبانه کمک میکند.

کلسیم در ساختمان استخوان و دندان شرکت می کند.

عنصر اصلی در انتقال طبیعی تحریک های عصبی و انجام انقباض عضلاتی.

عامل مهم در سیستم انعقاد خون.

کاهش کلسیم سبب ایجاد علائم لرزش عضلانی میگردد.

سدیم، پتاسیم و منیزیم نیز در حفظ تونوس عضلانی نقش دارند.

عوارض کمبود کلسیم در بدن:

کمبود کلسیم علائم اولیه ندارد و برای جلوگیری از پیامدهای بیشترِ آن فرد باید با مشاهده برخی از علائم به دنبال تشخیص و درمان بیماری باشد.

بنابر گزارش مدیکال نیوز تودی، با تشدید بیماری هیپوکلسمی برخی از علائم آن تشدید می‌شود که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مشکلات عضلانی:

کمبود کلسیم فرد را دچار احساس خستگی مفرط می‌کند. درد عضلانی، گرفتگی و اسپاسم اولین نشانه‌های کمبود کلسیم است. همچنین  احساس گزگز شدن در دست‌ها و پاها و اطراف دهان می‌تواند از علائم این کمبود باشد.

احساس خستگی مفرط:

پایین بون سطح کلسیم موجب بی‌خوابی می‌شود. در نتیجه فرد با احساس خستگی‌، خواب آلودگی و نداشتن انرژی رو برو می شود.

ظاهر شدن علائمی روی ناخن و پوست: کمبود مزمن کلسیم بر پوست و ناخن‌ها تاثیر می گذارد. بر اثر این بیماری ممکن است پوست خشک شود. برخی محققان کمبود کلسیم را با اگزما و پسوریازیس مرتبط دانسته‌اند. علاوه بر این کمبود کلسیم می تواند به خشکی و شکنندگی ناخن‌ها منجر شود.

پوکی استخوان:‌

با کمبود کلسیم تراکم مواد معدنی در استخوان ها کاهش پیدا می کند و در نتیجه استخوان‌ها مستعد شکستگی می شوند.

سندرم پیش از قاعدگی:

در سال 2009 مطالعه‌ای انجام گرفت که نشان دهنده ارتباط بین افزایش مصرف کلسیم و بهبود علائم سندرم پیش از قاعدگی است. محققان مشاهده کردند زنانی که برای مدت سه ماه روزانه 500 میلی‌گرم کلسیم دریافت می‌کردند کمتر گرفتار افسردگی و احساس خستگی بوده و اشتهای آنها بهتر نیز بوده است.

مشکلات دندانی:

کمبود کلسیم مشکلاتی را متوجه دندان ‌ها کرده که از آن جمله می توان به ضعیف شدن ریشه دندان‌ها ، حساس شدن لثه‌ها و پوسیدگی اشاره کرد.

افسردگی:‌

همچنین پایین بودن سطح کلسیم با اختلالات روانی همچون افسردگی مرتبط باست. هر چند  شواهد موجود برای اثبات این ادعا اندک است.

خواص عنصر برم :

 

محققان می گویند که عنصر برم برای تمام حیوانات یک عنصر حیاتی محسوب می شود.

محققان دانشگاه واندربیلت آمریکا به تازگی دریافته اند که عنصر «برم» برای ادامه حیات ضروری است.

محققان در پژوهش های خود، پس از بررسی دقیق مگس های میوه، دریافتند که مگس هایی که در رژیم غذاییشان برم وجود ندارد، نابود می شوند.

این دستاورد در درمان بیماری ها اهمیت فوق العاده ای دارد و بسیاری از بیماری ها به دلیل کمبود این عنصر در بدن گسترش پیدا می کنند.

کمبود این عنصر باعث فعال شدن آنزیمی به نام پروکسیداسین می شود. فعال شدن این آنزیم نقش مهمی در بیماری های رسوب بیش از حد کلاژن دارد که باعث ضخیم شدن غشای پایه و اختلالات کلیوی می شود.

مهمترین کاربرد برم،توسعه بافت های بدن است.

 

خواص ماده معدنی پتاسیم :

 

پتاسیم عصبانیت را کاهش می ‌دهد.

وجود پتاسیم در بدن موجب کاهش عصبانیت و در نتیجه افزایش انرژی و تحرک در بدن می شود.

هر سلولی دارای یک پمپ سدیم پتاسیم است که سدیم را از سلول به خارج و پتاسیم را به داخل سلول پمپ می‌ کند بر همین اساس اگر سدیم از درون سلول به خارج پمپ نشود آب در سلول تجمع یافته و سبب تورم یا پارگی آن می‌ شود این پمپ برای فعالیت‌ های ماهیچه ‌ای و عصبی اهمیت ویژه ‌ای دارد و به همین علت است که کمبود پتاسیم ابتدا بر ماهیچه‌ ها و اعصاب اثر می‌ گذارد فقدان پتاسیم همچنین سبب کاهش سطوح گلیکوژن ذخیره شده می شود و این امر می‌ تواند به وسیله ی کاهش سریع انرژی ورزش را کند و سبب ضعف و خستگی شدید ماهیچه‌ ای که از اولین علایم کمبود هستند شود.

پتاسیم به کنترل فشارخون کمک میکند.

بسیاری از تحقیقات نشان داده ‌اند که یک رژیم کم پتاسیم و پرسدیم نقش مهمی در ابتلا به سرطان و بیماری‌ های قلبی ـ عروقی ایفا می‌ کند به طوری که یک رژیم کم سدیم و پُرپتاسیم سبب پیشگیری از ابتلا به این بیماری‌ ها می‌ شود سطوح پایین پتاسیم با فشارخون بالا ارتباط دارد و در اغلب افراد محدودیت سدیم به تنهایی سبب بهبود کنترل فشار خون نمی‌ شود و باید با دریافت بالای پتاسیم همراه باشد مصرف روزانه 500 میلی گرم تا یک گرم منیزیم و 800 میلی گرم کلسیم نیز می‌ تواند در کاهش فشار خون مؤثر باشد بر همین اساس برای اطمینان از دریافت کافی پتاسیم، یک رژیم طبیعی غنی از میوه و سبزیجات پرپتاسیم توصیه می ‌شود. موز، آووکادو ،ذرت ، سیب زمینی و لوبیا سفید از منابع خوب این ماده معدنی هستند. میوه‌ هایى که پتاسیم بالایى دارند نظیر طالبی ، موز و پرتقال از بروز نارسایى قلبى جلوگیرى مى‌ کنند و در صورت بروز، از شدت آن مى ‌کاهند خوردن مواد غذایى که منبع پتاسیم هستند بسیار ضرورى است برای دریافت میزان کافی از پتاسیم باید رژیم غذایی سالم و متعادلی داشت میزان دریافت پتاسیم توصیه شده در روز برای یک فرد بزرگسال حدود 3 هزار و 500 میلی ‌گرم در روز و منابع مناسب این عنصر شامل میوه ‌ها سبزیجات لبنیات و ماهی است.

پتاسیم خطر ابتلا به سکته مغزی را کاهش می دهد.

متخصصان علوم پزشکی در آمریکا در یک تحقیق جدید تاکید کردند که مصرف مواد غذایی غنی از پتاسیم خطر ابتلا به سکته مغزی و بیماری ‌های قلبی را کاهش می ‌دهد این متخصصان در آزمایشات جدید خود دریافته ‌اند که مصرف این گروه از مواد غذایی خطر بروز سکته مغزی را تا 21 درصد کاهش می ‌دهد و در پیشگیری از بروز بیماری‌ های قلبی نیز می ‌تواند موثر و مفید باشد به گزارش سایت اینترنتی هلت دی نیوز دکتر پاسکال استرازولو استاد دانشکده ی پزشکی ناپلس در یک دانشگاه ایتالیایی در این تحقیق متذکر شد میانگین روزانه مصرف غذاهای حاوی پتاسیم در بسیاری از کشورهای جهان کمتر از مقدار توصیه شده از سوی مقامات بهداشتی است در حالی که مقدار مناسب مصرف این ریزمغذی خطر ابتلا به سکته ی مغزی و بیماری‌ های قلبی وعروقی را کاهش می‌ دهد علائم کمبود پتاسیم در بدن شامل خستگی خواب آلودگی ضعف عضلانی نامنظمی ضربان قلب و تأخیر در تخلیه معده هستند.

5 (100%) 16 votes

مقالات

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ارسال دیدگاه برای این مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


فهرست