تولید نمک دریایی و طبیعی جزیره بونایر در هلند

نمک دریاچه ارومیه | گروه تولیدی مادر تخصصی نمک شفاء ویدئو های نمکی تولید نمک دریایی و طبیعی جزیره بونایر در هلند
تولید نمک دریا

تولید نمک دریایی و طبیعی جزیره بونایر در هلند

تولید نمک دریایی و طبیعی :

بررسی ها نشان می دهند آب دریا دارای حدود ۱۹ میلیون کیلومتر مکعب نمک می باشد. این نمک از خشکی به دریا وارد می شود. وقتی آب باران و برف ذوب شده در کوه ها جاری می شود، مواد معدنی موجود در سنگ ها را حل می کند و با خود می برد. این آب ها به تدریج به یکدیگر می پیوندند و رودخانه ها را به وجود می آورند. رودخانه ها در نهایت به درون دریاها و اقیانوس ها می ریزند. به همین جهت آب دریا دارای مقادیر بالایی نمک و سایر املاح است.
در آب دریا حدود ۳ تا ۳.۵ درصد نمک خوراکی وجود دارد. نمک خوراکی در واقع ترکیبی از سدیم و کلر (کلرید سدیم) است. مواد معدنی مثل ید نیز در نمک وجود دارد.
برای استخراج نمک از آب دریاها و دریاچه ها، ابتدا آب را به درون حوضچه های عریض و کم عمقی به ارتفاع یک متر هدایت می کنند. آب مدتی درون این حوضچه ها می ماند تا ناخالصی های جامد آن از قبیل ماسه، گِل و موجودات ریز زنده ته نشین شود. فسفات کلسیم موجود در آب دریا نیز در همین حوضچه ها از آن جدا می شود. پس از آن، آب را به درون حوضچه های دیگری می ریزند تا تبخیر شود و نمک خوراکی (کلرید سدیم) آن باقی بماند. نمک بدست آمده را خشک، تصفیه و پالایش می کنند.
در کشورهای سردسیر از روش دیگری برای استخراج نمک استفاده می شود. در این روش، آب دریا را منجمد می کنند. وقتی آب در حال یخ زدن است، مولکول های نمک از آن جدا می شوند و به آب موج دار زیر یخ سطحی می پیوندند. به این ترتیب غلظت نمک موجود در آب افزایش می یابد. پس از آن، یخ را از آب جدا و آب باقی مانده را منجمد می کنند. این کار آنقدر ادامه می یابد تا مقدار بسیار کمی آب که حاوی مقدار زیادی نمک است، باقی بماند. در نهایت، با حرارت دادن آب، نمک موجود در آن را جدا می کنند.
ذخایر نمک جهان، پایان ناپذیر هستند و بزرگترین منبع نمک جهان در ایالات متحده آمریکا واقع است و سطحی به وسعت ۲۶۰ هزار کیلومتر مربع را در بر می گیرد.

5 (100%) 2 votes

ویدئو های نمکی

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ارسال دیدگاه برای این مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


کلمات کلیدی: نمک دریایی،نمک طبیعی،جزیره بونایر،نمک در جزیره بونایر،تولید نمک دریا،حوضچه های نمک،تبخیر آب دریا،چند درصد نمک در آب دریا،سدیم و کلر،موادمعدنی،آب دریا،مولکول های نمک،آب باران،برف،خشکی،دریا،فسفات کلسیم،حرارت دادن،غلظت نمک،نمک دریاچه ارومیه،کارخانه نمک شفاء،

فهرست