تقسیم بندی نمک ها

تقسیم بندی نمک ها

نمک ساییده:

این نمک معمولا به صورت کریستال های درشت و خشکی در دسترس است که برای آسیاب کردن مناسب است. کریستال های سفید این نمک به راحتی در آسیاب پودر می شوند و این به دلیل رطوبت پایین آن است.

استفاده آن برای طعم دادن به غذا، در سر سفره است. نکته قابل توجه این است که حتما باید با آسیاب سرامیکی یا پلاستیکی آسیاب شود، زیرا این نمک موجب پوسیدگی فلز حتی استیل های ضد زنگ می شود، بنابراین طعم نمک تغییر می کند.

 

تقسیم بندی نمک ها

 

نمک دریایی هاوایی:

نام دیگر این نمک ALAEA یا نمک سرخ هاوایی است. سنت مردم هاوایی استفاده از این نمک در سر سفره است. برای طعم دادن به این نمک یک نوع گل گدازه ای بومی آن منطقه به این نمک اضافه می شود که قرمز رنگ و محتوی اکسید آهن است و یک نوع طعم رسیدگی به نمک می دهد. از این نمک در طعم دادن به غذاهای سنتی هاوایی مانند کباب ها و شیشلیک های مخصوص استفاده می کنند.

 

نمک دریای هاوایی

 

نمک دریایی ایتالیا:

آن را نمک دریایی سیسیل هم می نامند، زیرا از آب های کم عمق دریای مدیترانه در سواحل سیسیل تهیه می شود. این نمک طبیعی غنی از عناصر مختلف از قبیل ید، فلوراید، منیزیم وپتاسیم است و درصد کلرورسدیم آن بسیار کمتر از نمک معمولی است.

نحوی جمع آوری نمک دریایی ایتالیا:

از این رو میزان شوری آن نیز کمتر است. در فصل بهار سینی های نمک گیری را از آب دریا پر می کنند و حرارت آفتاب سیسیل و باد های شدیدی که از آفریقا می وزند ، آب را تبخیر می کنندو نمک بدون تصفیه کردن، به شکل ساییده مورد استفاده قرار می گیرد. این نمک طعم مطبوع و دلپذیری دارد و آزاردهنده نیست و درتهیه سالاد، سس ها و غذاهای سرخ شده مورد استفاده قرار می گیرد.

نمک طبیعی:

اگر چه نمک یک ماده گیاهی یا پرورشی نیست که بتوان آن را جزء دسته بندی های ارگانیک و غیر ارگانیک قرار داد، اما حداقل سه کارخانه این نوع نمک را تولید می کنند.

بدین ترتیب که آب مصرفی برای تهیه نمک باید کاملا سالم و خاص باشد و در تمام مراحل تهیه و بسته بندی نمک بهداشت کامل رعایت شود این سه کارخانه در فرانسه (NATURE AND PROGRESS ) نیوزلند BIO GRO  و ونیز( SOIL ASSOCIATION CERTIFIED ) مشغول به کار هستند.

 

نمک دریایی

 

نمک دریا:

نمک دریا به طور کلی به نمک هایی گفته می شود که به طور مستقیم از آب دریا یا اقیانوس به دست می آیند. آب را توسط کانال هایی وارد سینی های سفالی نمک  گیری می کنند تا نور خورشید و وزش باد، به طور طبیعی موجب تبخیر آب و تهیه نمک شود. در تهیه انبوه، آن را به اندازه دیگر نمک ها تصفیه نمی کنند و حاوی املاح دیگری مانند آهن، منیزیم، کلسیم، پتاسیم، منگنز، روی و ید است.

طرفداران این نوع نمک از طعم خالص و فواید املاح موجود در این نمک صحبت به میان  می آورند. بهترین مکان های تهیه این نوع نمک، دریای مدیترانه ، دریای شمال و اقیانوس اطلس ( به خصوص ساحل بریتانی فرانسه )  است. این نمک سالم تر و طعم دارتر از نمک سفره است و به صورت دانه های درشت ، سائیده و کاملا نرم و در دسترس است.

نمک دریایی دودی:

این نمک، یک نوع نمک جدید و مورد استفاده در آمریکا است. این نمک را با دود چوب به صورت کاملا طبیعی دودی می کنند تا کریستال های نمک، طعم دودی صد در صد طبیعی داشته باشد. نمک دودی  طعم بسیار خاصی به غذاهای متنوع می دهد و برای طعم دادن به مواد غذایی کبابی و برشته شده بسیار مناسب است و حتی برای طبخ ماهی سالمون یکی از واجبات است .

به علاوه طعم دودی خاصی به سوپ ها، سالاد ها، خمیرها و ساندویج ها می دهد و نیز به صورت دانه های درشت و ساییده شده موجود است.

 

نمک دودی

 

نمک سفره:

رایج ترین و بیشترین نمک مورد استفاده ، این نمک است که در تمام آشپزخانه ها موجود است. معمولا آن را از معادن نمک تهیه کرده و پس از استخراج تصفیه می کنند تا از آن کلرید سدیم خالص به دست آید . نمک سفره هم به شکل ساده و هم ید دار موجود است.

کارخانه های تولید نمک در امریکا از سال 1920 با همکاری دولت شروع به ید دار کردن نمک کردند چون ساکنان بعضی از مناطق از کمبود ید و بزرگ شدن غده تیروئید رنج  می بردند که به آسانی با اضافه کردن ید به نمک قابل حل بود. در ایران نیز به دلیل مشاهده افزایش گواتر ناشی از کمبود ید، چندین سال است که نمک های ید دار تولید شده و توسط مردم مورد استفاده قرار می گیرند.

5 (100%) 4 votes

مقالات

, , , , , , , , , , , , , ,

ارسال دیدگاه برای این مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


کلمات کلیدی:

فهرست