تفاوت آرسنیک طبیعی و غیر طبیعی

آرسنیک طبیعی

تفاوت آرسنیک طبیعی و غیر طبیعی

آرسنیک طبیعی و غیر طبیعی

یک شبه فلز میباشد که به صورت طبیعی موجود بوده و بیستمین عنصر مهم پوسته زمین است. که به شکل آلی (طبیعی) و غیر آلی ( مصنوعی) در همه جای محیط وجود دارد. در واقع آرسنیک موجود در محیط به شکلهای trivalent و  pentavalent موجود است.

آرسنیک غیرآلی بدون مزه و بو است و از طریق سیستم روده ای (80 الی 90 درصد) و ذرات کوچکتر آن غالبا در روده کوچک و به دنبال آن در کولون جذب می شود. همچنین سیستم تنفس، داخل وریدی و پوست-مخاط، کانون های دیگری است که جذب آرسنیک را به عهده دارند. انتشار در سرتاسر بدن، اغلب توسط متیلاسیون انجام می گیرد. قابل ذکر است که pentavalent در سرتاسر سیستم گوارش به خوبی جذب شده، اما trivalent بیشتر محلول در چربی است. آرسنیک تمایل ذاتی به پوست دارد هرچند نفوذ آن از طریق پوست سالم، معمولا خطر مسمومیت حادی را به دنبال ندارد ولی به طور بالقوه، وقتی پوست به طور مزمن در معرض آن قرار گیرد مشکلاتی را بوجود می آورد.

آرسنیک

 

آرسنیک آلی تمایل زیادی برای جذب به بدن دارند. در علف کش­های که دارای ترکیب آرسنیک های آلی می باشند در حد 70 درصد از طریق سیستم معده روده ای، به طور سیستمیک جذب می­گردد. در آغاز، آرسنیک در خون با گلوبولین باند می­شود. انتشار مجدد در مدت 24 ساعت در کبد، ریه ها، دیواره های روده ای و طحال صورت می پذیرد. بخش کوچکی از آرسنیک از سد خونی مغزی عبور می کند. آرسنیک در استخوان با فسفر جابجا می شود این امکان شرایطی را فراهم می آورد که برای سال ها در آن مکان باقی بماند. نیمه عمر آرسنیک غیرآلی در خون 2 ساعت و نیمه عمر متابولیتهای متیله شده در حدود 5 تا 20 ساعت می باشد که در بعضی منابع، تا 30 ساعت هم گزارش شده است. نیمه عمر آرسنیک خورده شده از نظر بیولوژیک در بدن حدود 10 ساعت است که 50 تا 80 درصد بعد از سه روز دفع می شود.

برخی از مواد غذایی حاوی  آرسنیک که نباید هر روز مصرف شود.

ماهی‌ها با گوشت تیره

نتایج مطالعه‌ایی که در مجله‌ی تغذیه به چاپ رسید، محققان دریافتند که سطح آرسنیک در بدن افراد، هر دو جنس مرد و زن، که حداقل یک وعده ماهی در هفته می‌خوردند، ۷.۴ درصد بیش‌تر از افرادیست که فقط ماهانه یک وعده ماهی می‌خوردند. غذاهای دریایی که در رده‌ی ماهی‌ها با گوشت تیره(همچون ماهی‌ تن، ماهی خال مخالی، سالمون، ساردین، ماهی‌ آب‌فام و نیزه ماهی) طبقه‌بندی می‌شوند، در زمره مجرمان اصلی ورود آرسنیک به بدن هستند. آرسنیک آلی در همه‌ی انواع ماهی‌ها یافت می‌شود.

اما این مطالعه اثبات نمود که آرسنیک آلی موجود در ماهی‌ها با گوشت تیره در واقع طی فرایند متابولیسم در بدن به آرسنیک غیرآلی بدل می‌شوند. محققان از اینکه چه فرایندی در ماهی‌های تیره گوشت رخ می‌دهد، اما در ماهی‌های دیگر نه، آگاهی ندارند. چنانچه مصرف آرسنیک را در دیگر بخش‌های برنامه‌ی غذایی خود محدود کنید، می‌توانید از مزایای مصرف ماهی بهره‌مند شوید.

برنج و فرآورده‌های برنج

چندین سال پیش مشخص شد ماده‌ی غذایی محبوب ما حقیقتاً مخوف است. گزارشات حاکی از این بود که برنج، قهوه‌ایی و سفید، بیش از انواع دیگر میوه‌ها، غلات و سبزیجات حاوی آرسنیک است. طبق بررسی‌های سازمانی، میزان آرسنیک نمونه‌ایی از برنج خام ۲۲۳ واحد و آرسنیک غذاهایی که محصول برنج هستند، از ۳ تا ۲۲۲ واحد است، البته از نوع آرسنیک غیرآلی.

آرسنیک

 

محققان بر این باورند، گیاه برنج به طور طبیعی مستعد جذب حداکثر میزان آرسنیک موجود در خاک و آب است، بنابراین همچون گذشته، آرسنیک موجود در آفت‌کش‌ها را بیش از مواد غذایی گیاهی دیگر در خود جذب می‌کند. حتی از این هم بدتر، برنج قهوه‌ایی بیش از برنج سفید آرسنیک به خود جذب می‌نماید، زیرا کم‌تر از برنج سفید فرآوری می‌شود.

فقط غذاهای سرخ‌کردنی و پلو خطرناک نیستند، مواد غذایی تهیه شده از برنج همچون شیره‌ی طبیعی برنج قهوه‌ایی، گندمک صبحانه و نوشیدنی‌های انرژی‌زا و حتی ژل‌های انرژ‌ی‌زایی که دونده‌ها عاشق آن هستند نیز بیش از آنکه تصور می‌کنید حاوی آرسنیک هستند.

طبق مطالعه‌ایی که در مجله‌ی دیدگاه‌های سلامت محیط زیست به چاپ رسید، مشخص شد که بیش از ۸۰ تا ۹۰ درصد آرسنیک موجود در شیره‌های برنجی که محققان مورد آزمایش قرار دادند، آرسنیک غیرآلی است. از آنجایی که گندمک صبحانه، نوشیدنی‌های انرژی‌زا و ژل‌های انرژی‌زا اغلب با شیره‌ی برنج قهوه‌ایی شیرین‌شده است، میزان آرسنیک آن بسیار بالاست( از ۱۲ نوشیدنی انرژی‌زایی که مورد آزمایش قرار گرفت، ۱۱ مورد آن بیش از ۵۰ درصد حاوی آرسنیک غیرآلی بودند).

 

کلم بروکسل

محققان دریافتند افرادی که حداقل یکبار در هفته کلم‌پیچ می‌خورند، نسبت به افرادی که کلم‌پیچ مصرف نمی‌کنند،۱۰درصد بیشتر تجمع آرسنیک در زیر انگشتان پاهایشان دارند.

به اعتقاده محققان شاید تجمع بیش از حد سولفور در سبزیجات با برگ‌های چلیپی مقصر اصلی باشد، زیرا آرسنیک ارتباط تنگاتنگی با ترکیبات حاوی سولفور دارد.

 

آرسنیک

 

ما شایان ذکر است که، انواع کلم‌ها( کلم، کلم بروکلی و گل‌کلم) در زمره سبزیجاتی هستند که بیش از حد مصرف می‌شود( زیرا بسیار خوشمزه‌اند)، بنابراین اگر شما نیز از جمله افرادی هستید که روزانه کلم مصرف می‌کنید، بهتر و عاقلانه‌تر است برگ‌های رویی آن را کنده و از انواع تازه و جوان آن استفاده کنید، تا از مزایای آن بهره‌مند شوید، بی‌آنکه مجبور به حذف این ماده‌ی غذایی خوشمزه گردید و آرسنیک فراوانی جذب نمائید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و تهیه نمک شفاء میتوانید با بخش فروش نمک دریاچه ارومیه شفاء تماس حاصل فرمایید.

شماره تماس 04433432222

شماره مدیریت فروش نمک دریاچه ارومیه شفاء 09146070063

سایت شرکت: www.urmiaduz.com

 

 

 

5 (100%) 1 vote

مقالات

, , , , , , , , , , , , , ,

ارسال دیدگاه برای این مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


کلمات کلیدی: آلی،غیر آلی،انواع کلم،غذاهای دریایی،ماهی،برگ‌های چلیپی،سبزیجات،گوشت تیره،آرسنیک طبیعی،شبه فلز،سولفور،پوسته زمین،طبیعی،شیره طبیعی،برنج سفید،برنج قهوه ای،مسمومیت حاد،گندمک صبحانه،

فهرست