تعریف سنگ نمک و نمک از دیدگاه طب سنتی

سنگ نمک

تعریف سنگ نمک و نمک از دیدگاه طب سنتی

تعریف سنگ نمک از دیدگاه طب سنتی

ساختار بلوری سنگ نمک، ایزومتریک است و معمولا به صورت کریستال های مکعب شکل توده ای،دانه های ریز و متراکم،پوسته ای،پوششی از دانه های ریز بر روی کانی های دیگر ،توده هایی با اجزای متورم ،استالاکتیتی و گاه به صورت مکعب های نامتقارن ظاهر می شود. سنگ نمک می تواند بی رنگ، سفید، زرد ، نارنجی، قرمز، صورتی یا خاکستری باشد که این تنوع رنگ سنگ نمک می تواند به دلیل وجود ناخالصی های گوناگون است، رنگ خاکه سنگ نمک سفید است، سنگ نمک شفاف تا نیمه شفاف است و جلای شیشه ای دارد.

 

سنگ نمک شفاء

 

درجه سختی سنگ نمک 2 تا 5/2 و چگالی آن 1/2 تا 6/2  می باشد سنگ نمک در سه جهت رخ عالی دارد.بهترین نمک، کاملا سفید، شفاف،خالص و تهیه شده از سنگ نمک است.

تعریف نمک از دیدگاه طب سنتی

تشابه و تقلب : نمک به نوشادر شباهت دارد.

محل پیدایش : نمک بیشتر به صورت محلول در آب اقیانوس ها، دریاها و دریاچه ها یافت می شود.

تولید کننده های نمک در دنیا کشورهای چین،هند، پاکستان، ایران، ترکیه، آمریکا، کانادا، مکزیک، شیلی، برزیل، استرالیا، آلمان، فرانسه، انگلستان، اوکراین، اسپانیا و لهستان هستند.

مواد تشکیل دهنده: سنگ نمک، از سدیم و کلر تشکیل شده ولی گاهی کمی ناخالصی هم دارد.

طبیعت : نمک سنگ در درجه دوم گرم و درجه سوم خشک است. نمک معمولی در آخر درجه دوم گرم و خشک می باشد.

نفع خاص : اسهال بلغم، تحلیل ریاح – تقویت نیروهای هاضمه

افعال و خواص : نمک، ملطف، قابض، مجفف، مفتح سدد کبد، مفتح سدد طحال، قاتل دیدان، مسکن درد، مسهل سودا، مسهل ماء الاصفر، مقوی امعاء ، مقوی حافظه است.نمک بریان خاصیت تجفیف ، تحلیل، تلطیف و قبض بیشتری نسبت به خود نمک دارد، خاصیت تجفیف و تحیل سوخته نمک از خود نمک بیشتر است ولی نسبت به نمک بریان کمتر می باشد.

نمک درمان امراض مختلف

نمک برای سرد مزاجان مفید است.باعث ایجاد آروغ نمی شود، وضعیت اغذیه سرد را اصلاح می کند، مسمومیت ناشی از غذای فاسد را برطرف، اخلاط منجمد را ذوب، بلغم لزج را از سینه دفع و رنگ رخسار را زیبا میکند، همچنین نفخ، سوء هاضمه و درد معده سرد را بهبود میبخشد. خوردن مقداری نمک در آغاز و پایان غذا از ابتلا به جزام، جنون، برص،درد دندان،دل درد جلوگیری می کند.خوردن نمک با سکنجبین، مفتح سدد بوده، به رفع بیماری های سوداوی ، بیماری های بلغمی و مسمومیت ناشی از تریاک و قارچ سمی کمک می کند. قی کردن پس از خوردن نمک به همراه سکنجبین، معده را تنقیه می کند.اکتحال سفوف نمک تهیه شده از سنگ نمک، مقوی چشم است، و سلاق، بباض و سیل را بهبود می بخشد، مضمضه محلول آب و نمک یا محلول سرکه و نمک مقوی لثه است و درد دندان کرم خورده را تسکین می دهد. ستون نمک با سفوف مروارید، جالی دندان است.ضماد نمک با آرد گندم، پیچ خوردگی اعصاب را ترمیم می کند.ضماد نمک با رو غن زیتون برای رفع خستگی و درد مفاصل مفید است. ضماد نمک با پونه کوهی ، روغن حیوانی و خمیرنان، محلل اورام بلغمی بیضه هاست.ضماد نمک با تخم کتان، گزیدگی عقرب را التیام می بخشد. ضماد نمک با پونه کوهی و عسل یا با زفت و عسل محلل اورام بلغمی است.ضماد نمک با پونه کوهی و زوفا و عسل یا با پونه کوهی و روغن حیوانی یا با روغن زیتون و قطران ، به التیام گزیدگی واقعی کمک می کند.

 

مقالات

, , , , , , , , , , , , , , , ,

ارسال دیدگاه برای این مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


کلمات کلیدی: نمک،تعریف نمک،سنگ نمک،تعریف سنگ نمک،نمک در طب سنتی،سنگ نمک در طب سنتی،نمک مسکن درد،درمان دندان درد،کریستال های مکعب،نمک قابض،نمک مجفف،التیام گزیدگی،محلل اورام،نمک گرم و خشک

فهرست