تعادل سلولیتی بدن با مصرف نمک دریایی

نمک تعادل الکترولیتی بدن

تعادل سلولیتی بدن با مصرف نمک دریایی

بخش اول : تعادل سدیم و پتاسیم در بدن

طبق تحقیقات جدید به عمل آمده ثابت شده است که نه تنها کاهش مصرف سدیم برای سلامتی مهم است،بلکه نکته مهمتر توجه به تعادل مصرف میان پتاسیم و سدیم در بدن است یعنی اگر به مقدار کافی پتاسیم نیز در غذاها مصرف شود از زیان شدید سدیم کاسته می شود و بطور کلی کاهش مصرف پتاسیم و افزایش مصرف سدیم یکی از علل مهم ابتلای اشخاص به فشار خون و سرطان و بیماری های قلبی است.به همین دلیل نمک دریا بهترین نمک طعام به سبب وجود پتاسیم و برم است.

تعادل سلولیتی بدن

پتاسیم در اغلب مواد خوراکی طبیعی گیاهی به خصوص در سبزیجات تازه و میوه جات نیز به حالت پتاسیم –سدیم نهفته است. زیرا پتاسیم یک ماده معدنی است که در تعادل با سدیم،جذب سدیم را در بدن کنترل می کند.براساس این اصل،عده زیادی از دانشمندان تغذیه که موضوع آثار مصرف نمک در بدن را به دقت مطالعه کرده اند به اتفاق معتقدند آنچه که مهم است میزان نسبت میان پتاسیم و سدیم در بدن است نه فقط مقدار سدیم مصرفی.برای اینکه کاملا روشن شود چرا نسبت پتاسیم- سدیم در رژیم غذایی برای سلامتی انسان مهم است، مختصری درباره فواید مصرف انواعی از مواد غذایی مانند میوه ها که از نظر پتاسیم غنی و از نظر سدیم ضعیف هستند و عکس العمل آن ها در سلامتی بدن توضیح داده می شود.

در کتاب نسخه های معروف متداول در عهد حجر تالیف دکتر اس.بوید ای تون آمده است که انسان های عهد حجر به احتمال زیاد در غذاهای خود حداقل پانزده برابر بیشتر از سدیم، پتاسیم مصرف می کردند و مواد غذایی آن ها فقط شامل حدود 700میلی گرم سدیم در روز بوده است.700 میلی گرم مقدار سدیمی است که تقریبا در یک سوم قاشق مرباخوری نمک وجود دارد.

نمک دریا

البته مواد خوراکی که مقدار زیادی پتاسیم و مقدار کمی سدیم دارند منحصر به میوه هایی مانند موز و سبزی های برگی خوردنی، نیست و در حقیقت به استثنای چند نوع صدف دریایی که مقدار سدیم آن به نسبت زیاد است، اغلب مواد خوراکی گیاهی و حیوانی که به طور طبیعی مصرف شوند پتاسیم بیشتری از سدیم دارند. رژیم غذایی فعلی اکثر مردم دنیا در حال حاضر به شکلی است که برای خوشمزه کردن غذا معمولا از نمک زیادی استفاده می کنند، اما هیچ توجهی به پتاسیم ندارند و شاید حتی روزانه در حدود چهار، پنج گرم نمک سدیم با غذاها مصرف می کنند. از طرف دیگر مواد غذاهایی که توسط کارخانجات صنایع غذایی تهیه و به بازار عرضه می شود مانند رب گوجه فرنگی و انواع کنسروها و سایر غذاهای آماده که در مقیاس تجارتی به مقدار زیاد تهیه می شوند و معمولا تا فروش نهایی، اغلب مدتی در انبارها می مانند برای اینکه فاسد نشوند نمک زیادی در آن ها استفاده می شود، در تمام این نوع مواد غذایی نسبت پتاسیم به سدیم کمتر از حد استاندارد است، یعنی مقدار سدیم زیادتر است و مصرف این نوع مواد غذایی موجب ایجاد عدم تعادل میان پتاسیم و سدیم در بدن می شود.

بخش دوم : خطرات مصرف سدیم زیاد

مصرف کم نمک

تغییر نسبت مقدار پتاسیم به سدیم و افزایش سدیم آثار بدی در سلامتی انسان به جا می گذارد. دانشمندان تغذیه از جمله دکتر جولیان ویتاکر و دکتر میشل تی.مورای که نشریه ای نیز در این باره دارند، معتقدند که کاهش مقدار پتاسیم در مقایسه با سدیم و در نتیجه کم شدن نسبت (سدیم/پتاسیم)در بدن، انسان را در معرض ابتلا به بیماری های خطرناک قرار می دهد و اشاره می کنند که در اغلب رژیم های غذایی معمولی مصرف سدیم در حدود دو برابر پتاسیم است و تحقیقات زیادی نشان می دهد که این کاهش نسبت پتاسیم به سدیم –یعنی کاهش مصرف پتاسیم و ازدیاد مصرف سدیم یکی از علل مهم ابتلای اشخاص به سرطان و بیماری های قلبی است.این دانشمندان معتقدند که میان مصرف غذاهایی که مقدار کمی پتاسیم و مقدار زیادی سدیم دارند و افزایش احتمال ابتلای به فشارخون و بیماری های قلبی و سرطان یک رابطه قطعی وجود دارد. دکتر مورای معتقد است برای تامین سلامتی و کاهش احتمال خطر ابتلای به بیماری های فوق بهتر است که در غذاها مصرف پتاسیم به سدیم به نسبت پنج بر یک باشد، یعنی مقدار پتاسیم پنج برابر سدیم باشد.به صورتی که روزانه در حدود 7500 میلی گرم پتاسیم و کمتر از 1500میلی گرم سدیم مصرف شود.بدین سبب توصیه می شود تا آنجا که امکان دارد از مواد غذایی طبیعی و کم نمک استفاده شود و از خوردن غذاهای ساخته شده تجارتی و کنسروها که شور هستند خودداری شود. بنابراین رژیم های غذایی کم نمک،یعنی روش اشخاصی که رژیم غذایی کم نمک دارند، بسیار خوب است.در عین حال باید به مصرف پتاسیم نیز توجه کنند که در نتیجه نسبت پتاسیم به سدیم در رژیم غذایی آن ها متعادل و بهداشتی باشد.

سدیم در نمک

خوشبختانه پتاسیم در اغلب مواد خوراکی طبیعی به خصوص در سبزیجات تازه و میوه جات به مقدار زیادی یافت می شود و این رسمی که در ایران وجود داشته و در حال حاضر نیز در اغلب خانواده ها معمول است،تا آنجا که ممکن است از سبزی خوردن یعنی از سبزیجات برگی به طور طبیعی استفاده می شود و در صورت امکان از میوه ها نیز زیاد استفاده می شود، رسم بسیار موجه و منطقی است،اما متاسفانه در عده ای از خانواده ها به تقلید از مردم سایر مناطق دنیا و یا به علت احتمال آلودگی سبزیجات از مصرف آن خودداری می کنند در حالی که سبزیجات را می توان با شستن و ضدعفونی مصرف کرد.

 

5 (100%) 16 votes

مقالات

, , , , , , , , , , , , , , ,

ارسال دیدگاه برای این مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


کلمات کلیدی:

فهرست