تاریخچه نمک دریایی

نمک دریاچه ارومیه شفاء مقالات تاریخچه نمک دریایی
تاریخچه نمک دریایی

تاریخچه نمک دریایی

نمک دریایی امروزه به یک کالای ارزان و در دسترس همگان تبدیل شده است این در حالیست که در گذشته دور امپراطوری های کهن بر سر تصاحب آن با یکدیگر به جنگ می پرداختند. در برخی تمدن های حتی ارزش نمک به حدی زیاد بوده که به عنوان ارز اصلی در مبادلات مورد استفاده قرار می گرفته است.

کم یابی نمک سبب شده بود تا ارزش آن به حدی افزایش یابد که قابل مقایسه با طلا شده و بصورت اونس فروخته شود. اگر نمک ارزش خود را مانند طلا حفظ می نمود باید بابت هر اونس نمک مبلغی مابین دو تا سه میلیون تومان را پرداخت می کردیم.

امپراطور روم باستان می گوید :

برخی مردم به طلا علاقه ای ندارند ولی کسی نیست که به دنبال نمک نباشد.

بررسی شیمیایی

نمک خالص از دو عنصر سدیم و کلر تشکیل شده است. نام شیمیایی آن سدیم کلرید بوده و دارای فرمول NaCl است. به معادن نمک هالیت نیز گفته می شود.

موارد تشکیل دهنده نمک به خودی خود بسیار خطرناک هستند بطور مثال سدیم در تماس با آب بلافاصله آتش میگیرد و کلر در صورت مصرف بسیار سمیست. با این حال ماده حاصله از ترکیب این دو عنصر به عنوان نمک شناخته شده و بسیار ارزشمند است.

 

تاثیرات نمک در بدن

نمک در بدن انسان به همان اندازه آب و اکسیژن مهم است در واقع در بدن هر یک از ما چهار تا هشت اونس نمک وجود دارد. نمک حجم خون در بدن را متعادل کرده و آب بافت ها و سلول های بدن را تنظیم می کند. همچنین جهت تشکیل و بهبود عملکرد سیستم عصبی بسیار ضروریست و نقش اساسی در هضم غذا و عملکرد صحیح قلب ایفا می کند.

تاثیرات سدیم موجود در نمک دریایی بر سلامت و روان را می توانید در مقالات زیر مطالعه نمایید :

شش خاصیت درمانی نمک دریایی دریاچه ارومیه (قسمت اول)

شش خاصیت درمانی نمک دریایی دریاچه ارومیه (قسمت دوم)

 

نمک شفا دهنده

نمک درمانی علم جدیدی نیست. در اوایل قرن نوزدهم افراد بیمار مسافت های زیادی را طی میکردند تا به دریاچه ها و آب گرم های نمک سراسر دنیا مانند دریاچه ارومیه بروند.

امروزه شرکت های نمک سراسر دنیا مانند نمک دریاچه ارومیه شفاء با تولید نمک های اسپا و انواع نمک های درمانی این امکان را فراهم می کنند تا از خاصیت درمانی این دریاچه ها را در حمام منزل خود بهره مند شویم.

 

منابع نمک

منبع اصلی تمامی نمک های دریاست ولی تمام نمک ها از دریا استخراج نمی شوند. در ابتدا کل کره زمین توسط اقیانوس ها پوشانیده شده بود و این اتفاق سبب رسوب نمک و موارد معدنی زیادی در جای جای کره خاکی شده است. این رسوبات کریستالی نمک در هر قاره ای یافت می شود و حدود چهار نیم میلیون مایل مکعب از خشکی ها را تشکیل داده اند.

 

مصارف نمک

تنها حدود 5 درصد از نمک تولیدی در جهان مصارف خوراکی دارد. بیشتر نمک تولیدی در کارخانجات شیمیایی و در صنایع به عنوان موارد اولیه خام مورد استفاده قرار می گیرد. مانند :

  • ترشیجات
  • بسته بندی گوشت
  • کنسرو ها
  • چرم
  • درمان
  • شیشه
  • پلاستیک
  • و بیش از 14000 مصارف دیگر…

نمک عضو جدا نشدنی زندگی انسان هاست. نمک پایه طعم های شیرین، ترش و تلخ است.

 

نمک در آشپزی

در پخت و پز نمک بیشتر از یک چاشنی است. نمک طعم ها را با یکدیگر ترکیب کرده و میان آن ها یک تناسب خوشمزه ایجاد میکند. نمک در نگهداری گوشت و ماهی مورد استفاده قرار میگیرد. طعم و بوی بد را از مواد غذایی مانند ماهی گرفته و سبب خوش طعمی و خوش بویی آن می شود.

همه نمک های موجود در بازار یکسان نیستند. نمک تصفیه شده به اصطلاح ید داری که همه ما مصرف می کنیم، مواد معدنی مورد نیاز بدن ما را ندارد و علاوه بر آن حاوی موارد نگهدارنده مضر است و حتی جهت داشتن عطر و طعم مواد شیمیایی دیگری معمولا به آن می افزایند.

نتایج آزمایش نمک دریایی یا نمک دریاچه ارومیه (شفاء)

این در حالیست که نمک های دریایی مانند نمک دریاچه ارومیه شفاء حاوی بیش از 50 نوع ماده معدنی طبیعی مانند کلسیم، پتاسیم، گوگرد، منیزیم، آهن، فسفر، منگنز، مس، ید طبیعی و روی است.

 

نمک های طبیعی و دریایی شفاء را می توانید از فروشگاه ها و عطاری های معتبر سراسر کشور خریداری نمایید.

با نمک های دریایی شفاء ، دریاچه ارومیه را به خانه خود ببرید.

از طبیعت شفاء بگیریم.

 

خرید نمک دریایی

4.9 (97.5%) 8 votes

مقالات

, , , , , , , , , , , , , ,

ارسال دیدگاه برای این مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


کلمات کلیدی:

فهرست