بوی منحصر بفرد نمک دریاچه ارومیه

نشنگر نمک دریا

بوی منحصر بفرد نمک دریاچه ارومیه

آیا ترکیبات آلی فرار می توانند نشانگری برای نمک دریا باشند ؟

نمک دریایی یک محصول غذایی دست ساز است که از طریق تبخیر آب دریا در حوضچه های نمک به دست می آید . طی فرآیند کریستالیزاسیون ، ترکیبات آلی از محیط اطراف می تواند به بلورهای نمک دریا وارد شوند . هدف از این مطالعه جستجو برای نشانگرهای بالقوه فرار از نمک دریاست . به همین دلیل ، نمک دریا از هفت منطقه شمال شرقی اقیانوس اطلس ( فرانسه ، پرتغال ، اسپانیا ، جزایر قناری و کیپ ورد )  به طور گسترده ای مورد بررسی قرار گرفتند و با استفاده از اسپکتروفتومتری جرمی  کروماتوگرافی گازی دو بعدی اندازه گیری شدند .

تحلیل نشانگرهای نمک دریایی در مقایسه با نمک های تقلبی دریایی :

در مجموع 165 ترکیب شناسایی شده ، 32 الی 71 ترکیب در هر نمک یافت شد . ترکیبات فرار ویژگی انحصاری هر نمک بوده و مجموعه ای از 10 ترکیب در تمام نمونه ها تشخیص داده شد .

از این میان ، 7 ترکیب با منشاء کاروتنوئیدی هستند که می توانند با طبیعت معمول و شوری اقیانوس مرتبط باشند . این ده ترکیب به عنوان نشانگرهای بالقوه نمک دریا پیشنهاد شده است .

نمک دریایی اقیانوس اطلس

مقدمه :

تقاضا برای محصولات غذایی سنتی از منابع طبیعی در سال های اخیر به طور قابل توجهی افزایش یافته است . علاقه به محصولات سنتی ، علاقه به خرید ، و استفاده از آن را افزایش می دهد . اخیرا علاقه به تنوع در مواد غذایی ، به تدریج تولید محصولات غذایی متنوع با بسته بندی های مختلف و قیمت های مشابه را افزایش داده است . بنابراین تمرکز باید بر روی ایجاد پارامترهای عینی که به تمایز محصول کمک می کنند ، ( من جمله از طریق ارایه اطلاعات دقیق محصول شرکت ها و تولید کنندگان برای به دست آوردن مزیت رقابتی ) باشد .

نمک دریایی یک ماده غذایی سنتی است که از آب دریا در حوضچه های نمک که اغلب سیستم های مکانیکی سنتی هستند ، به دست می آید .اغلب کریستالیزاسیون نمک به واسطه اثر ترکیبی باد و نور خورشید انجام می پذیرد .

آب دریا در امتداد یک سری از حوضچه های متوالی با افزایش سطح شوری به علت تبخیر مداوم جریان می یابد . تماس با محیط اطراف ، منبع بالقوه ترکیبات فرار است که ممکن است بر ترکیبات اصلی تاثیر بگذارد . ترکیبات فرار نمک در نمک دریا ، با استفاده از اسپکتروفتومتری و گاز کروماتوگرافی در سال 2009 آغاز شد . اخیرا یک روش با وضوح بالا بر اساس کروماتوگرافی گاز جامع دو بعدی استفاده شد که شناسایی تعداد بیشتری از ترکیبات فرار از نمک دریا را به صورت تجربی فراهم نمود .

در همین راستا ، گزارش ها  و تحقیقات دیگری از ترکیبات فرار موجود در نمک دریا منتشر شده است .

ترکیبات فرار شناسایی شده در گروه های شیمیایی هیدروکربن ها ، آلدئیدها ، استرها ، فوران ها ، هالو آلکان ها ، کتون ها ، اترها ، الکل ها ، فنول ها ، ترپنوئیدها ، نوریزوپرونوئیدها و لاکتون ها توزیع شده اند .

در این میان نوریزوپرونوئیدها با ظاهر بنفش ایجاد کننده عطر ، به عنوان یک عامل بالقوه معطر در نمک دریا در نظر گرفته شده است . کاروتنوئیدها منابع بالقوه ترکیبات فرار در طبیعت هستند .

نمک دریا

چندین منبع برای ترکیبات فرار شناسایی شده در نمک دریا گزارش شده است که شامل جلبک ، کلونی باکتری های محیطی و آلودگی های محیط زیست ناشی از فعالیت های انسانی می باشد . حضور نوریزپرونوئیدها در فلور ده سل ( اولین کریستال های نمک دریا که در سطح آب در حوضچه های نمک تشکیل شده است ) مربوط به غلظت باکتری های Dunaliella Salina  بود.

گونه های مختلف گیاهان ، حیوانات ، جلبک ، باکتری و ارگانیسم های دیگر که در حوضچه ممکن است وجود داشته باشد .

چندین مقاله برای بررسی فلور محیط شور در مناطق جغرافیایی مختلف تمرکز کرده و بررسی انجام داده اند . گونه های زیستی مثل هالوفیلها می توانند با الگوی ترکیبات فرار نمک دریا به عنوان نشانگر بالقوه نمک دریا نقش داشته باشد .

قانون حفاظت از منابع نمک دریایی در اروپا

در دهه اخیر مشاهده شده است که مصرف نمک دریا افزایش یافته است . در عین حال تمایل به حفاظت از ارزش ذاتی حوضچه های نمک مرتبط با تهیه نمک دریا نیز افزایش یافته است . از 2005 تا سال 2007 پروژه sal – salta  از اطلس ( ارزش گذاری مجدد حوضچه های سنتی اقیانوس اطلس ، بازیابی و ارتقاء مسائل زیست شناسی ، اقتصادی ، ظرفیت فرهنگی مناطق ساحلی ) که توسط کمیسیون اروپایی حمایت می شود .

بوی نمک دریایی وجه تمایز آن از نمک تصفیه شده است .

نمک دریا

ترکیبات فرار موجود در نمک دریا می تواند نقش مهمی در تمایز این محصول غذایی سنتی و دست ساز از نمک صنعتی داشته باشد و سبب تمایز و برتری و مطلوبیت نمک دریایی نسبت به نمک صنعتی شود . بنابراین هدف از انجام این پژوهش ، جستجو برای نشانگر های بالقوه فرار از نمک دریا است . علاوه بر این تاثیر بالقوه محیط حوضچه ها به عنوان منشاء ترکیبات فرار مطرح گردید .

برگرفته از ترجمه مقاله :

Can volatile organic compounds be markers of sea salt

ترجمه توسط بخش R&D گروه تولیدی نمک های دریایی و طبیعی شفاء

مترجمین : خانم درباسی و زینالی

Food Chemistry, Volume 169, 15 February 2015, Pages 102-113

Isabel Silva, Manuel A. Coimbra, António S. Barros, Philip J. Marriott, Sílvia M. Rocha

 

5 (100%) 2 votes

مقالات

, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ارسال دیدگاه برای این مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


کلمات کلیدی:

فهرست