ارزش غذایی سلنیوم و منگنز موجود در نمک دریاچه ارومیه

نمک دریاچه ارومیه | گروه تولیدی مادر تخصصی نمک شفاء مقالات ارزش غذایی سلنیوم و منگنز موجود در نمک دریاچه ارومیه
سلنیوم

ارزش غذایی سلنیوم و منگنز موجود در نمک دریاچه ارومیه

ارزش غذایی سلنیوم، منگنز موجود در نمک دریاچه ارومیه

همه شما تاکنون در مورد خواص نمک دریاچه ارومیه مطالبی را شنیده اید. با جایگزینی تدریجی  نمک دریا به جای نمک تصفیه شده، مردم پی برده اند این نمک در درمان بسیاری از بیماری ها مفید است و تمایل پیدا کرده اند از نمک دریایی بیش از پیش در تهیه غذاهایشان استفاده بکنند به امید اینکه علاوه بر ارتقای سلامتیشان به درمان بیماریهایشان کمک بکند.

نمک دریاچه ارومیه املاح گوناگونی دارد که از آن جمله میتوان به سلنیوم اشاره کرد که برای بهبود عملکرد بدن و به ویژه غده ی تیروئید بسیار مفید و لازم است. همچنین از بدن در مقابل بیماریهایی همچون سرطان محافظت می کند. و اما سلنیوم چگونه باعث مقاومت بدن در برابر بیماری ها می شود؟ آنتی اکسیدان ها جلوی فعالیت رادیکال های آزاد که باعث بیماری می شوند را می گیرند و همچون سدی مانع از تخریب سلول های حیاتی بدن می شوند.

 

 

ممکن است این سوال در ذهن ما ایجاد بشود که چگونه بفهمیم بدن ما با کمبود سلنیوم مواجه است؟

ممکن است هر ازگاهی متوجه وجود نقطه های سفید در ناخن هایتان شده باشید یا هرازگاهی دردهای عضلانی و مفصلی داشته باشید، یا متوجه وجود ناکوک در تارموهایتان شوید باید یدانید که همه این موارد بخاطر کمبود سلنیوم اتفاق می افتد. استفاده زیاد از حد از سلنیوم باعث بوی بد دهان، اسهال و ریزش مو میشود.کمبود سلنیوم در بدن باعث کاهش قدرت دفاعی بدن میشود همچنین کمبود سلنیوم موجب ضعف کار عضلات قلبی میشود که به نوبه خوداحتمال ابتلا به سکته را افزایش میدهد.لازم به ذکر است که مصرف این عنصر خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش میدهد.

سلنیوم نمک دریا

 

یکی دیگر از املاح موجود در نمک دریاچه ارومیه منگنز است که جزو عناصر ضروری برای عملکرد بدن است. منگنز جزئی  از آنزیم هایی است که در متابولیسم کربوهیدرات ها و چربی ها فعالیت دارند و منگنز یک ماده معدنی است  که به طور طبیعی در مقادیر بسیار کم در بدن انسان وجود دارد. مگنز به عنوان عنصر فوق العاده کمیاب در بدن است که در سوخت و ساز بدن و رشد استخوان ها نقش مهمی دارد. شیوه جذب منگنز همانند آهن است به طوری  که جذب اضافی یا مسمومیت با آن از طریق آهن کنترل میشود.

منگنز با تراکم مواد معدنی در استخوان ها به رشد مناسب و طبیعی استخوان ها کمک میکند، همچنین منگنز به خاطر خاصیت آنتی اکسیدانیش عملکرد رادیکال های آزاد در بدن را مورد بررسی قرار می دهد.این رادیکال ها موجب ابتلای فرد به سرطان و سایر بیماری ها میگردد، همچنین منگنز سنتز انسولین و ترشح آن را عادی میکند و باعث کنترل قند خون میگردد که باعث پیشگیری از بیماریهایی  همچون دیابت میگردد.

منگنز

یکی دیگر ازعملکردهای حیاتی منگنز تنظیم متابولیسم بدن است همچنین برای بهبود التهاب و کشیدگی رباط یک درمان مناسب است، باعث کاهش درد ناشی از پوکی استخوان میشود.

با توجه به توضیحات داده شده در خصوص منگنز باید به این نکته پی برده باشید که این ماده معدنی اهمیت زیادی برای بدن دارد و باید بدانید که آیا به اندازه کافی این ماده معدنی را دریافت میکنید یا نه. طبق نظر کارشناسان میزان نیاز روزانه در مردان2.3 میلی گرم و در خانم ها 8/1 میلی گرم است.

نمک شفاء دریاچه ارومیه سرشار از منگنز و سلنیوم طبیعی است که منبع  بسیار خوبی برای دریافت این عناصر به بدن است.

 

5 (100%) 5 votes

مقالات

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ارسال دیدگاه برای این مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


کلمات کلیدی:

فهرست