اثرنمک بعد از غذا(قسمت اول)

اثر نمک بعد از غذا

اثرنمک بعد از غذا(قسمت اول)

اثرنمک بعد از غذا

بزرگان دین اسلام در راستای سفارشات خود برای تامین سلامت جسمانی انسان‌ها به نکات ریزی توصیه کرده‌اند که عمل درست و به دور از افراط و تفریط به آن‌ها می‌تواند سلامت ما را تضمین کند یکی از این سفارش‌ها درباره خوردن نمک، آثار و فواید آن به ویژه آغاز کردن و پایان دادن غذا با نمک است که به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

در حدیثی از پیامبر گرامی اسلام نقل شده است: مادر داروها کم خوری است و در حدیث دیگری از امام علی (ع) ملاک کم خوری را موارد ذیل برشمرده اند:

1-شروع غذا با اشتها 2- خوب جویدن غذا 3- با اشتها دست از غذا کشیدن، اصول و مبانی نخستین تغذیه صحیح است.

تناول نمک پیش از غذا موجب باز شدن اشتها و با افزایش ترشح بزاق، امکان بهتر جویدن غذا را تامین می کند. اثر نمک بعد از غذا وقتی هنوز چند لقمه اشتها وجود دارد، اشتها را به اصطلاح کور می کند و به بن بست می کشاند.

این مطلب ممکن است عجیب به نظر برسد. انسان نه تنها در وقت غذا خوردن ، بلکه در هر کاری که برای او لذت بخش باشد در آغاز غذا یا هر چیز دیگری که برای او ایجاد اشتها و میل می کند، همان غذا یا غیر آن در پایان ، موجب سیری و زدگی او می شود.

اینک وقتی بخواهیم به دستور عمل کرده و با اشتها از سر سفره برخیزیم و احیانا اراده ما آن قدر قوی نیست، نمک بعد از غذا با از بین بردن مختصر اشتهای باقی مانده ما را یاری می کند.

 

اثر نمک بعداز غذا

 

بنابراین نمک قبل و بعد از غذا موجب می شود تا انسان بتواند هر سه دستور مهم بهداشتی را که در بالا ذکر شد بهتر انجام دهد.

آموزه های بنیادین در پیشگیری از آنفولوآنزا

1-نمک قبل و بعد از غذا 2- دستور امام علی (ع) به امام حسن (ع) : امیر المومنین علی (ع) به فرزند بزرگوارش امام حسن (ع) می فرماید: می خواهی چهار عمل به تو بیاموزم که از پزشک بی نیاز شوی؟  عرض کردند : آری. فرمودند : جز با گرسنگی سر سفره ننشین (غذای خود را با اشتها شروع کن).

3- جز با میل برنخیز(وقتی هنوز اشتها داری دست از غذا بکش) 4- غذای خود را خوب بجو (غذا خوردن را بر سر سفره طولانی کن) 5- پیش از خواب قضای حاجت کن. با رعایت این چهار دستور احتیاج به طبیب پیدا نخواهی کرد.

 

اثر نمک بعد از غذا

 

استفاده نکردن از مایعات و آب های سرد در فصل زمستان و شیوع سرما و سرما خوردگی ، استفاده از غذاهای گرم به ویژه سوپ گرم و غرغره با محلول نمک و شست وشوی بینی با آب نمک (روزانه سه مرتبه)، چرب کردن داخل بینی با روغن بنفشه، روغن نرگس، روغن سیاهدانه و روغن زیتون که از خشکی مویرگ های ورود دستگاه تنفسی جلوگیری می کند و سرانجام استفاده از انواع بخورهای گیاهی مانند بخور و استنشاق  گیاهانی مانند: استوقدوس، آویشن، اکالیپتوس، پونه، نعناع، رازیانه، گشنیز وتخم نیم کوب سیاه دانه از آنفلوانزا و انواع سرما خوردگی پیشگیری می کند.

استحباب خوردن نمک در آغاز و پایان غذا

سیّد و سرآمد خورش ها

رسول بزرگوار اسلام (ص) می فرماید: (( سیّد خورش ها، نمک است)) و در جای دیگری آمده است که فرمود: (( غذا صالح نمی شود ، مگر با نمک.)) [بحارالانوارازضوء الشهاب]

نمک و پیشگیری 72 بیماری

امام جعفر صادق(ع) می فرماید(( کسی که خوراک را با نمک شروع کند، هفتاد و دو بیماری از او دفع می شود.)) [محاسن برقی ]

غذا را با نمک شروع کنید!

امام جعفر صادق (ع) از قول امیرالمؤمنین(ع) فرمود: (( غذای خود را با نمک شروع کنید! پس اگر مردم خواصّ آن را می دانستند، به جای تریاق اختیار می کردند.)) [محاسن برقی ]

5 (100%) 10 votes

مقالات

, , , , , , , , , ,

ارسال دیدگاه برای این مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


کلمات کلیدی:

فهرست