آیا نمک می تواند از بیماری سل پیشگیری کند؟

نمک دریاچه ارومیه | گروه تولیدی مادر تخصصی نمک شفاء مقالات آیا نمک می تواند از بیماری سل پیشگیری کند؟
آیا نمک می تواند از بیماری سل پیشگیری کند؟

آیا نمک می تواند از بیماری سل پیشگیری کند؟

تعریف بیماری سل:

بیماری سل به وسیله باسیل دوکخ (میکوباکتریم توبر کولوزیس) به وجود می آید. ابتلا به این بیماری مانند بسیاری از بیماری های عفونی و میکروبی از دهان و گلوی یک فرد مبتلا به افراد دیگر منتقل می شود. جاوتز در کتاب میکروبیولوژی می گوید: شایع ترین منشا عفونت، افرادی هستند که به خصوص از مجاری تنفسی خود تعداد زیادی (( باسیل سل)) دفع می کنند. در موارد تماس نزدیک (به عنوان مثال در افراد خانواده ) و برخورد زیاد با عوامل عفونی ( به عنوان مثال در پرسنل پزشکی) شایع ترین مسیر انتقال عفونت را قطرات ترشحات تنفسی است.

بیماری سل چگونه منتقل می شود:

وقتی یک فرد سالم با یک بیمار مسلول با فاصله نزدیک با هم صحبت کنند، میکروب سل که معمولا در ریه ی شخص مبتلا به وسیله حرکات مژک های سلولی داخل ریه به دهان و گلوی شخص مسلول می آید. هنگام صحبت کردن، میکروب سل همراه قطرات ریز بزاق وارد دهان شخص سالم می شود.پرستاران که بیشتر با بیماران سر وکار دارند احتمال ابتلا بیشتری دارند و از این جهت بیماری سل را بیماری پرستاران نیز گفته اند.

در طول زندگی، میکروب سل وارد بدن بسیاری از افراد می شود، در حالی که تعداد کمی مبتلا به بیماری می شوند. غالبا سیستم دفاعی بدن، بیماری را مهار کرده و از ابتلا شخص پیشگیری می کند.

آیا نمک می تواند از بیماری سل پیشگیری کند؟

در کلاس های بازآموزی که اخیرا برای پزشکان تشکیل شده بود ، آخرین نظرات متخصصان تشریح شد که به نکاتی شایان توجه، اشاره می کنیم: بنا به نقل دانشمندان و متخصصان در این کنفرانس، گفته شد: در مبارزه با بیماری سل به صد سال پیش برگشته ایم.

داروهای شیمیایی موجود به اضافه شرایط حاکم برجامعه قادر به کنترل بیماری سل نیستند. واکسن سل (ب.ٍث.ژ) فقط در موارد معدود و نادر بیماری سل مانند سل پرده های مغز(مننژیت سلی ) و سل ارزنی می تواند، موثر باشد و در پیشگیری سایر موارد سل و از جمله سل ریه که شایع ترین فرم بیماری سل است، تاثیری ندارد.

در ایالات متحده آمریکا جز در موارد محدودی واکسن سل به افراد تزریق نمی شود. جاوتز در میکروبیولوژی خود در مبحث سل می نویسد: واکسن ب.ث.ژ در بسیاری از کشورها برای کودکان تجویز می شود. در ایالات متحده آمریکا ، استفاده از واکسن ب.ث.ژ تنها برای افراد دارای تست توبرکولین منفی که تا حد زیادی در معرض عفونت قرار دارند ( اعضای خانواده بیماران دچار سل و پرسنل پزشکی ) توصیه می شود. شواهد آماری حاکی از آن است که به دنبال واکسیناسیون ب.ث.ژ برای مدت زمان محدودی مقاومت فرد نسبت به این بیماری افزایش می یابد.

پیشگیری از بیماری سل با مصرف نمک:

بنابراین وقتی طب جدید در درمان و پیشگیری سل با داروهای شیمیایی و تزریق واکسن ب.ث.ژ با شکست مواجه شده باشد، ناگزیر باید در جست وجوی راه های دیگری باشیم. تغذیه صحیح و کافی ، نور و روشنایی محل سکونت و رعایت سایر آموزه های اصولی بهداشت، بدون شک در پیشگیری بیماری سل تاثیر قطعی دارند.

آنچه مربوط به بحث ما است این است که نمک قبل و بعد از غذا چه اثری می تواند داشته باشد؟ همان طور که در پیشگیری سرطان ها گفته شد، نمک ویروس ها را در گلو و دهان از بین می برد و از طرف دیگر با افزایش ترشحات غدد و بهتر کردن هضم و جذب غذاها از ابتلا به سرطان ها به طور نسبی یا کامل پیشگیری می کند، درباره سل نیز با همان مکانیسم به شرح ذیل عمل می کند:

1-وقتی فرد مسلول با تناول نمک، میکروب سل (باسیل دوکخ) را در گلو و دهان خود از بین برده باشدو با صحبت کردن با اطرافیان خود باسیل سل را به دیگران منتقل نخواهد کرد.

2-اگر به هر تقدیر میکروب سل وارد دهان و گلوی یک فرد سالم شود چناچه آن شخص از نمک پیش از غذا استفاده کند (به طور مستمر و هر روز) مسلما نمک که قادر به از بین بردن تمام باکتری ها و انواع اقسام میکروارگانیسم ها است عامل بیماری سل را از بین خواهد برد.

3-ممکن است میکروب سل از دهان وگلو گذشته و به ریه یا معده رسیده باشد. در این صورت همان طور که گفته شد دفاع بدن در غالب موارد، بیماری را مهار کرده و انسان مبتلا به سل نمی شود. نمک پیش از غذا قدرت دفاعی و ایمنی بدن را بالا می برد و با تحریک اعصاب پاراسمپاتیک به ویژه عصب پنوموگاستریک (ریوی-معدی)که به تنهایی 85 درصد اعصاب پاراسمپاتیک بدن را تشکیل می دهد (فیزیولوژی گایتون)  بر ترشحات داخل ریه ها و امکانات دفاعی آن می افزاید.

 

آیا نمک می تواند از بیماری سل پیشگیری کند؟

 

از مجموعه اطلاعاتی که ما از فیزیولوژی  و مسائل ایمنی  و دفاعی بدن داریم و از طرف دیگر اثرات نمک، مسلما نمک پیش از غذا ، بهبودی بیماران مبتلا به سل را نیز تسریع خواهد کرد. صرف نظر از آن که در احادیث همواره از پیشگیری و از درمان بیماری ها به وسیله نمک قبل و بعد از غذا سخن گفته اند. نکته جالب توجه اینکه در طب سنتی ما قدیما سل را با شیر و نمک و عسل درمان می کرده اند.

به هر حال آنچه مسلم است، این است که هرگاه تمام افراد مسلول و غیر مسلول از نمک پیش از غذا استفاده کنند نتایج درخشانی برایشان در پی خواهد داشت.

7.5 (150%) 2 votes

مقالات

, , , , , , , , , , , , ,

ارسال دیدگاه برای این مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


کلمات کلیدی:

فهرست